GeriDünya Irak’ta kanlı “Öfke Günü”
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Irak’ta kanlı “Öfke Günü”

Irak’ta kanlı “Öfke Günü”
refid:17120413 ilişkili resim dosyası

Irak’ta bugün binlerce kişi hükümet karşıtı “Öfke Günü” gösterileri için Bağdat’ın Tahrir Meydanı’na akın etti. Başkentte protestocular güvenlik güçlerinin araçları yasaklaması üzerine gösteri alanına yürüyerek gelmek zorunda kaldı. Ülkenin kuzeyinde yaşanan çatışmalarda ise yedi gösterici hayatını kaybetti.

IRAK'TA PROTESTOLARA KAN BULAŞTI

 

Irak Başbakanı Nuri el Maliki dün yaptığı açıklamada protestoların El Kaide isyancıları ve devrik diktatör Saddam Hüseyin yanlıları tarafından organize edildiğini öne sürerek halka “katılmayın” çağrısı yapmıştı.

 

Gösterilerin büyük bir kısmı büyük oranda olaysız geçse de Kuzey Irak’ta bulunan Musul ve Havice’de toplam yedi kişi öldü, onlarca kişi yaralandı. Irak’ın kuzeyinde ve batısında yaşanan başka gösterilerde çıkan olaylarda da toplam sekiz kişi yaralandı.

 

Başkent Bağdat’ta askerler ve polis güçleri yaklaşık 5 bin göstericinin toplandığı Tahrir Meydanı’nda konuşlandırıldı. Güvenlik güçleri gösterilerin yapılacağı yerle Bağdat’ın merkezindeki Yeşil Bölge’yi birbirine bağlayan Cumhuriyet Köprüsü’nün girişini beton bloklarla kapattı.

 

Ancak protestocuların iki duvarı yıkmayı başardığı, bazı göstericilerin köprüyü geçmeye çalıştıkları gözlendi.

 

MİLLETVEKİLLERİNE ÖFKE

Iraklı milletvekili Sabah el Saadi, göstericilerle konuşmak istedi ancak yuhalandı. Göstericiler “Milletvekilleri neden milyonlarca dolar maaş alıyor?” diye slogan attı.

 

Gösteriler son dönemde Ortadoğu’nun genelinde düzenlenen protestolar gibi Facebook’ta kurulan gruplar üzerinden organize edildi. Meydandaki protestocuların ellerinde “Sessizlik yok, konuşmalıyız!” yazılı pankartlar taşıdı.

 

AFP’ye konuşan bir gösterici, “Hükümeti devirmek istemiyoruz çünkü onları biz seçtik. Ama hükümetin işini yapmasını istiyoruz. Adaleti sağlamalarını, yolları, elektriği, suyu düzeltmelerini istiyoruz” dedi.

 

Çevre şehirlerden de Bağdat’taki gösterilere katılım olduğu gözlendi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle