GeriDünya Irak’ta kadın katliamı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Irak’ta kadın katliamı

Irak’taki şeriatçılar, kadın hakları savunucusu kadınları birer birer öldürüyor. Kadınlar en az 30 kayıp verdi. Newsweek dergisinin haberine göre iyi eğitimli, çağdaş, çalışan kadınlar kurban seçiliyor. Başörtüsü takmayan kadınların kafası kesiliyor; cesetleri kara çarşaflara sarılıp ortalığa atılıyor.

IRAK’ta aşırı dinci teröristler kadın kıyımı yapıyor. Newsweek dergisinin haberine göre seçimler sonucunda parlamentonun üçte birini kadınların kazandığı ülkedeki demokrasi deneyinin vadettiği özgürlükleri yaşamak isteyen çok sayıda kadın, şeriatçı kafalar tarafından bu nedenle öldürülüyor. Kadınlar sokak ortasında vuruluyor, kaçırıldıktan sonra cesedi bulunuyor ve kadınlara karşı tehditler giderek büyüyor.

Yalnızca Musul’da bu şekilde 20 kadın öldürüldü. 10’un üzerinde kadının da Bağdat’ta öldürüldüğü bildirildi. Geçen hafta bir kadın televizyon sunucusunun cesedi kafasında bir mermi deliğiyle bulundu. Raiedah Mohammed Wageh Wazan, 20 Şubat’ta Musul’da silahlı kişiler tarafından kaçırılmıştı. Direnişçiler tarafından tehdit edilen kocası, eşine cenaze töreni yapamadı.

En son moda giyinen, tırnakları ojeli, saçları boyalı eczacı Zina el Kuştani de hunharca katledilen kadınlardan biriydi. Eşinden boşanmış ve çocuğuna tek başına bakmak için hayatını kendisi kazanan 35 yaşının üzerindeki bu kadın, bir akşam eczaneyi basan 6 kişi tarafından iş ortağı Dr. Ziyad Baho ile birlikte kaçırıldı. 10 gün sonra cesetleri bulundu. Baho’nun kafası kesilmişti. Başından vurulmuş olan Kuştani’ye ise hayatında takmadığı başörtüsü bağlanmış ve kara çarşaf giydirilmişti. Öldürülen kadınların hepsi de Kuştani gibi iyi eğitimli, çağdaş, çalışan ve batılı kıyafetler giyenlerdi ve çoğu kadın hakları örgütüne üyeydi.

Terörist saldırı korkusundan birçok kadın sokağa çıkamıyor. Bu yüzden kadın hakları savunucuları ‘önce güvenlik’ diyorlar. Güvenlik olmayınca haklarını aramak için sokakta gösteri bile yapamayacaklarını söylüyorlar. Kuştani’nin öldürülmesinden iki hafta önce, ailenin ricası üzerine soyadı açıklanmayan Alham adlı bir kadın hakları savunucusu kaçırıldı. Bir daha hiç haber alınamayan Alham, ailesi tarafından ölü ilan edildi. Bir kadın konferansına katılan Alham’ın çantasında bütün kadın hakları savunucularının telefon numaraları ve adresleri bulunuyordu. Bir hafta sonra bu kadınlardan biri daha kayboldu. Korku içindeki diğerleri de saklanıyor ya da çelik yelek giyerek silah taşıyorlar.

Kadınlara suikast kampanyasını genellikle aşırı dinci Sünniler yürütüyor ancak zaman zaman radikal Şiiler’den de tehdit geliyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle