GeriDünya Irak’ta da kan: 7 ölü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Irak’ta da kan: 7 ölü

Irak’ta dün haftalardır Arap dünyasını sarsan gösterilerin en büyüğü gerçekleşti. “Öfke Günü” çerçevesinde ülkenin çeşitli kentlerinde binlerce kişi işsizlik, yolsuzluk ve hükümetin yetersiz hizmetlerini protesto etmek için sokaklara döküldü.

Göstericiler “İşsizliğe Son”, “Yalancı El Maliki’ye Hayır” sloganları attı. Havice ve Musul’da göstericilerle güvenlik güçleri arasında çatışma çıktı. Polisin açtığı ateş sonucu iki kentte 7 gösterici öldü, 30’dan fazla kişi yaralandı. Başkent Bağdat’ta ise Mısır’da Hüsnü Mübarek’i deviren gösterilerin merkezi Tahrir Meydanı’yla aynı ismi taşıyan meydandaki eyleme yaklaşık 5 bin kişi katıldı. Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı eylemde göstericiler polisi taş yağmuruna tuttu. Halil İbrahim isimli gösterici, “İnsan gibi yaşamak için iyi bir hayat istiyoruz, hayvanlar gibi yaşamak istemiyoruz” dedi.
Yemenli imam: Düşürene kadar
Yemen’de de dün başkent Sanaa’da binlerce kişi 32 yıldır iktidarda olan Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih’in istifası için cuma namazı sonrasında gösteri düzenledi. Göstericiler sıkı güvenlik önlemleri arasında, Sana Üniversitesi’nin ana kapısının bulunduğu meydana akın etti. Gösteride bir çocuğun taşıdığı “Diktatörlerin sonu geldi” pankartı dikkat çekti. Cuma namazında vaaz veren İmam Abdullah Fatir ise göstericilere Salih istifa edene kadar gösterileri artırmaları çağrısında bulundu. 


 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle