GeriDünya Irak: Suudi kadın ve Şiilerin durumu kötü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Irak: Suudi kadın ve Şiilerin durumu kötü

Irak İçişleri Bakanı Beyan Bekir Solag, Suudi Arabistan ile ilgili geçen hafta tepkilere neden olan açıklamalarının ardından yine bu ülkedeki kadınların ve Şiilerin durumunu eleştirdi.

Solag, El Cezire televizyonuna yaptığı açıklamada, “Suudi Arabistan'ın demokratik bir sistem oluşturması ve ülkede özgürlüğü sağlaması gerektiğini” ifade ederek, bu ülkede bir kadının otomobil kullansa bile, işyerinde sınırlandırmalar içinde çalışabildiğini söyledi.
 
“Biz, bütün Arap ulusuna demokrasi ve özgürlük çağrısında bulunuyoruz” diyen Solag, Riyad'ı, ülkedeki Şii azınlığa karşı ikinci sınıf vatandaş muamelesi yapmakla suçladı.
  
Şii Bakan Solag'ın geçen hafta, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Suud El Faysal'ı kastederek, “deve üzerindeki bedevi” ifadesini kullanması ve Suudi Arabistan krallığının, tek bir ailenin diktatörlüğü altında olduğu yönündeki ifadelerinin ardından Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, dün özür dilemek zorunda kalmıştı.
  
Solag, Faysal'ın geçen ay ABD ziyareti sırasındaki, Irak'ta Şiilerin iktidarda yer almasından, İran'ın bu ülkedeki etkisinin artmasından ve bunun Sünnilerle Şiiler arasında bir iç savaşa neden olmasından endişe ettiği yönündeki açıklamalarına yanıt verirken, ”Iraklıların, 'deveye binen bir bedeviden' ders almayacağı” ifadesini kullanmıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle