Dünya Haberleri

DÜNYA

  Irak sonsuz bir kábus

  Kasım CİNDEMİR WASHINGTON
  14.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Irak’ta dört yıl önce görev yapan emekli ABD’li General Ricardo Sanchez, "Irak, sonu görünmeyen bir kabus haline geldi" dedi.

  Sanchez, Haziran 2003’ten itibaren bir yıl boyunca Koalisyon Güçleri Komutanı olarak görev yapmıştı. ABD’nin Irak’taki hatalarını yapılan siyasi ve askeri yanlışlara bağlayan Sanchez, işlenen bu yanlışların koalisyona direnişe zemin hazırladığını belirtti. General Ricardo Sanchez, Saddam dönemi ordusunun dağıtılmasını, aşiret liderleriyle kuvvetli ilişkiler kurulmamasını ve hızla bir sivil yönetim oluşturulmamasını "hata" olarak gösterdi. Sanchez, bu yılın başından beri uygulamaya konulan "asker sayısını artırma" politikasını ise, "yılların hatalarını onarmaya yönelik çaresiz bir girişim" olarak tanımladı. Askeri konularda yazan bir grup gazeteciyle konuşan Sanchez, "Hiç şüphesiz ki, Amerika bir kabus yaşıyor. Bunun sonu ise görünmüyor" dedi. Tek bir yetkili ya da kurumu açıkça suçlamaktan kaçınan Sanchez, "imalı bir biçimde" Beyaz Saray’ı hedef alırken, Pentagon’un da buna karşı çıkacak liderliği sergileyemediğine işaret etti.

  Ricardo Sanchez, mevcut stratejinin kalıcı başarılarını da sorguladı, ancak Irak’tan tamamen çekilmenin bir seçenek olmadığını söyledi ve "Çabalarımızı sürdürmekten başka yol yok" diye konuştu.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı