GeriDünya Irak seçimlerinde Sadr'ın listesi önde
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Irak seçimlerinde Sadr'ın listesi önde

Irak seçimlerinde Sadr'ın listesi önde

Irak genel seçimlerinde Şii dini lider Mukteda es Sadr'ın listesi önde gidiyor. Bağdat'ı kazanan Sadr yolsuzluğu yenip reformları gerçekleştirebilmek için teknokratlar kabinesi kuracaklarını açıkladı.

Irak'taki meclis genel seçimlerini Şii dini lider Mukteda el Sadr'ın listesinin kazanma olasılığı artıyor. Sadr'ın listesinin 16 vilayetten oy ayrımının tamamlandığı 6'sında önde gittiği seçim kurulu tarafından doğrulandı.

Tartışmalı bir lider olan 44 yaşındaki Sadr'ın Mehdi Ordusu 2003 yılında Saddam Hüseyin'in devrilmesinden sonra Amerikan işgal kuvvetleriyle savaşmış terör örgütü DEAŞ ile mücadeleye de katılmıştı.

Son yıllarda Irak'taki siyasi zümrenin en katı karşıtları arasında adı geçen Mukteda es Sadr seçim kampanyasında yolsuzlukla mücadeleyi ve sosyal konuları öne çıkarmıştı. Sadr genel seçimler için komünistlerle ittifak kurmuştu. Adaylığını koymadığı için Sadr'ın başbakan seçilme ihtimali bulunmuyor. Hükümeti kurabilmesi için de koalisyon ortaklarına ihtiyacı olacak.

İkinci sırada Şii milisiyle yakınlığı olan ve İran ile sıkı işbirliği yapan seçim ittifakı geliyor. Başbakan Haydar el İbadi'nin ise üçüncü sırada olduğu açıklandı. İbadi'nin "Zafer Koalisyonu" şimdiye kadar sadece bir vilayette ilk sırayı aldı.

Mukteda es Sadr öncelikle yoksul halk kitlelerinin desteğini alıyor. Sadr taraftarları iki yıl önce Bağdat'ın merkezindeki meclis binasına saldırmıştı. Sadr reformlar için teknokratlar kabinesi kuracaklarını ve "yepyeni bir nesil yaratacaklarını" söylemişti.

IRAK'IN YENİDEN İMARI AKSIYOR

Sadr İran'ın Irak'ın içişlerine karışmasına karşı çıkıyor. İran 2003 yılındaki Amerikan askeri müdahalesinden sonra meydana gelen otorite boşluğundan yararlanarak Irak'taki nüfuzunu arttırmıştı.

Seçimde başarılı olan seçim ittifaklarını kutlayan Başbakan Haydar el İbadi siyasi partileri işbirliği yapmaya çağırarak, "yolsuzluktan arındırılmış ve hiçbir yabancı ajandaya itaat etmeyen güçlü bir hükümet kurmaya hazır olduklarını" söyledi.

Mukteda es Sadr'ın listesi öncelikle meclise en çok üye veren başkent Bağdat'ta açık farkla önde gidiyor. Şii milis gücü Haşdi Şabi'nin komutanlarından Hadi el Amiri'nin listesi Basra'nın da dâhil olduğu dört vilayette birinci durumda. Şii milisi İran'ın Irak'taki uzantısı olarak adlandırılıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle