GeriDünya Irak seçimi için Türkmenler’le ortak liste istedi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Irak seçimi için Türkmenler’le ortak liste istedi

Irak Kürdistan Yurtsever Birliği (IKYB) Lideri Celal Talabani, önümüzdeki yıl içinde Irak’ta yapılması planlanan ilk seçimlerde Irak Türkmen Cephesi (ITC) ile ‘ortak liste’ hazırlamak istiyor.

Talabani Türkiye’de bulunduğu süre içinde ITC Başkanı Faruk Abdurrahman ile yaklaşık 15 dakika görüştü. Daha sonra ITC Türkiye Temsilcisi Ahmet Muratlı da, Talabani’yi Sheraton Oteli’nde ziyaret etti. Her iki görüşmede de Irak’ta önümüzdeki yılın ilk aylarında yapılması öngörülen seçimler ele alındı. Türkmenler’in bölgedeki gücünü dikkate alan Talabani, Kuzey Irak’ta yaşayan değişik etnik gruplar arasında bölünmüşlüğü ortadan kaldırmak için, seçimlere bazı bölgelerde ITC ile ortak liste çıkararak katılmayı önerdi.

Talabani, kendisinin Kerkük’te Türkmenlerin haklarını korumak için elinden gelen her türlü imkanı seferber ettiğini söylerken, ITC yetkilileri, ‘Bunları lafta değil, uygulamada görmek istiyoruz’ dediler. Türkmen yetkililer, Kerkük’te idari işlerden sorumlu 27 genel müdürlükten 24’ünün IKYB’de, 2’sinin Araplarda, 1’isinin de Türkmenler’de bulunduğunu belirtip, ‘Bu durumda adiliyetten bahsedilemez’ diye konuştular.

THY KERKÜK’E UÇSUN

Bu arada ITC, Türk Hava Yolları’ndan, önce Kerkük’e düzenli sefer başlatmasını istedi. ITC Türkiye Temsilcisi Muratlı, ‘Kardeşlik şehri olarak bilinen Kerkük’e THY’nin sefer başlatması bizim için büyük önem taşıyor. Bu talebimizin dikkate alınmasını istiyoruz’ dedi. Talabani de Başbakan Erodoğan’la görüşmesinde THY’nin Süleymaniye’ye uçması talebini yineledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle