Dünya Haberleri

DÜNYA

  Irak Savunma Bakanı'ndan iç savaş uyarısı

  A.A.
  25.02.2006 - 16:18 | Son Güncelleme:

  Irak Savunma Bakanı Sadun El Duleymi, iç savaş çıkarsa bu savaşın hiçbir zaman bitmeyeceği uyarısında bulundu. Duleymi, televizyondan canlı yayınlanan basın toplantısında, “Bu ülkede bir iç savaş çıkarsa hiçbir zaman sona ermez” dedi.

  Savunma Bakanı, şiddeti sona erdirmek ve güvenliği tesis etmek için tankları sokağa çıkarmaya tereddüt etmeyeceğini de belirterek, ”sokakları zırhlı araçlarla doldurmaya hazırız” dedi.

  Sünni camilerine yapılan saldırıların sayısının abartıldığını da belirten Duleymi, medyadan mezhep çatışmalarını körüklememesini istedi.

  Daha önce söylendiği gibi 51 camiye değil 21 camiye saldırı düzenlendiğini belirten Duleymi, bu camilerden birinin tamamen yıkıldığını bildirdi.

  Duleymi, Samarra'daki Askeriye türbesine yapılan saldırıdan sonra Sünnilere yönelik misilleme saldırılarında 119 sivilin öldüğünü açıkladı.

  TRAFİĞE YASAK

  Bu arada, İçişleri Bakanlığı, şiddet eylemlerini önlemek için yarın yerel saatle 06.00'dan itibaren Bağdat'ta tüm trafiğe 24 yasak getirdi. İçişleri Bakanı Beyan Cabr, konuyla ilgili açıklamayı televizyonda canlı yayınlanan basın toplantısında yaptı.
  Cabr, 3 ilde gündüzleri uygulanan sokağa çıkma yasağının kaldırılacağını, buna mukabil Bağdat'ın merkezi ile dış kesimlerinde trafiğe yasak getirileceğini söyledi.
  İçişleri Bakanı Cabr, araçların başkente giriş-çıkışlarının yasaklanacağını, silah taşıyanların gözaltına alınacağını bildirdi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı