GeriDünya Irak ordusu Felluce'yi tamamen ele geçirdi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  10
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Irak ordusu Felluce'yi tamamen ele geçirdi

Irak ordusu Felluce'yi tamamen ele geçirdi

Irak ordusu, Felluce kentini tamamen IŞİD'in elinden aldığını açıkladı.

Reuters'ın haberine göre, Felluce operasyonunu yöneten Iraklı Korgeneral Abdul Vahab el Saidi, "Irak halkına iyi haberi vermek istiyoruz: Felluce savaşı bitmiştir" dedi.

Said, Felluce'nin geri alınması için yürütülen operasyonda terör örgütü IŞİD'in en az 1800 militan kaybettiğini söyledi.

Irak ordusu Felluceyi tamamen ele geçirdi

Irak Başbakanı Haydar el İbadi, yaklaşık 10 gün önce Felluce operasyonunda zafer elde edildiğini duyurmuştu ancak kentin iç bölgelerinde IŞİD militanları ile Irak güçleri arasındaki çatışmalar sürüyordu.

Irak ordusu, polis teşkilatına bağlı unsurlar, Şii milislerden oluşan Haşdi Şabi ile Sünni aşiret güçleri Felluce'yi kurtarmak için 23 Mayıs'ta ortak operasyon başlatmıştı. Felluce’nin geri alınmasıyla IŞİD’in Irak’ta elinde tuttuğu büyük şehir olarak sadece Musul kaldı.

"YILANIN BAŞI"

Başkent Bağdat’ın 50 kilometre batısında bulunan Felluce kentini birçok Iraklı, IŞİD’in Irak içlerinde saldırılarını başlattığı yer olması nedeniyle ‘‘Yılanın Başı’’ adı ile anıyordu. Bu kent hem stratejik hem de sembolik öneme sahip.

KENTİN YÜZDE 90’I ETKİLENMEDİ

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Irak Savunma Bakanı Halid el-Ubeydi, Felluce'nin IŞİD’den kurtarılması kapsamında, kentin yüzde 90'ının askeri operasyonlardan etkilenmediğini ve yerleşim için uygun olduğunu belirtti.

Ubeydi Irak resmi televizyon kanalına yaptığı açıklamada, Felluce'nin IŞİD'den kurtarılması çerçevesinde düzenlenen askeri operasyonların, ülkenin diğer bölgelerindeki gibi kente büyük bir zarar vermediğini ifade ederek, "Felluce'nin yüzde 90'ı askeri operasyonlardan etkilenmedi ve yerleşim için uygun. Bunun sebebi, ordu güçlerinin, aniden baskın düzenleyip Ramadi ve Sincar'da olduğu gibi militanların bölgeyi harap etmesine fırsat vermemesi" dedi.      
 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle