GeriDünya Irak Lübnan'a döner
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  16
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Irak Lübnan'a döner

  Saddam'ın üvey kardeşi yakalandı

Irak’ta milis güçlerinin korunması durumunda Lübnan’dakine benzer bir sivil savaş çıkabileceği uyarısına yer veren New York Times gazetesi, bir Kürt eğitim kampı komutanının odasında bulunan "Büyük Kürdistan" haritasının Türkiye, Suriye ve İran topraklarının önemli bölümünü kapsadığına dikkat çekti.

New York Times gazetesi, Iraklı Kürtler’in peşmergelerinden vazgeçmek istemediklerini yazdı. Kürt liderlerinin, yeni anayasada peşmerge güçlerinin meşrulaştırılması dahil, geniş özerklik sağlamaya kararlı olduklarını belirten gazete, Kuzey Irak’taki iki Kürt grubun toplam 100 bin dolayında peşmergesinin bulunduğuna dikkat çekti.

Seçimlere kadar Kürtler’in, en azından kamuoyu önünde yaptıkları açıklamalarında ABD’nin milislerin dağıtılması hedefine uymaya hazır göründüğü, ancak şimdi açık bir biçimde meydan okuduklarını belirten gazete, silahlı peşmergelerin varlığının, Kürt liderlerinin geniş özerklik taleplerine destek verdiği yorumunu yaptı.

New York Times’a konuşan Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) lideri Mesut Barzani, "Permeşgelerimizi tutmak istiyoruz, çünkü bizim direnişimizin bir sembolüdür" dedi.

Peşmerge güçlerini oluşturan Mustafa Barzani’nin oğlu Mesut Barzani, peşmergeler konusu için "Tartışılacak, müzakere edilecek bir konu değildir" ifadesini kullandı.

Gazete, Kürtler liderlerin, peşmergelerin, Irak güvenlik güçlerinden bağımsız konvansiyonel ordu özelliklerini koruyacağı, subay okulu, eğitim kampları, topçu birliklerinin olacağını söylediklerine dikkat çekti.

Büyük Şii partilerinin peşmergeler konusunda Kürtler’i durdurmaya çalışabileceği, ancak Şii grupların kendi milislerini korumak isteyebileceğini yazan gazete, Sunniler’in ise Kürtler ve Şiiler’in milislerini meşrulaştırma çabalarına büyük bir olasılıkla karşı çıkacağına işaret etti.

MİLİSLERİN DAĞITILMASI ÇOK ZOR

New York Times, ABD’li komutanların ise Irak’taki güvenlik güçlerinin devlet çatışı altında olması gerektiğini söylemekle birlikte özel söhbetlerde milislerin dağıtılmasının çok zor olacağını kabul ettiklerini yazdı.

ABD DE PEŞMERGELERE GÜVENİYOR

ABD’nin direnişçilerle mücadelede peşmergelere güvendiğini kaydeden gazete, bir örnek olarak Musul kentini gösterdi.

Koalisyonun geçici yönetimine danışmanlık yapan Hoover Enstitütüsü yetkililerinden Larry Diamond, New York Times’a verdiği demeçte Irak’ta "yerel savaş beylikleri"nin ortaya çıkması olasılığının bulunduğunu söyledi.

BÜYÜK KÜRDİSTAN HARİTASI

Kürtler’in kendilerini önce Kürt sonra Iraklı olarak gördüklerini de ifade eden gazete, bir Kürt eğitim kampının komutanı olan Albay Mehdi Doski’nin odasının duvarında Kürtler’in bir gün Ortadoğu’da oluşturmayı umdukları büyük ülkenin haritasının bulunduğuna dikkat çekti.

Gazete, haritanın, "Akdeniz’den Batı İran’a kadar uzanan ve Türkiye, Suriye ve İran’ın büyük parçalarını içeren büyük bir toprağı gösterdiği"ni yazdı.

LÜBNAN TÜRÜ SİVİL SAVAŞ

Irak’ta işlerin iyi gitmemesi halinde milislerin varlığının ülkede Lübnan türü bir sivil savaşa yol açabileceği uyarısını yapan Diamond, "Peşmergelerin varlığının Kürt siyasi liderlerinin, daha geniş özerklik talepleri konusunda boyun eğmeme kararlılığını güçlendireceğini" savundu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle