Dünya Haberleri

DÜNYA

  Irak Hükümeti, PKK için Türkiye'ye heyet gönderdi

  BAĞDAT (ANKA)
  11.07.2007 - 12:15 | Son Güncelleme:

  Irak Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Dr.Muhammed Hacı Hamud, PKK sorunu ve Türk ordusunun sınırdaki yığınağını görüşmek üzere önümüzdeki günlerde Irak İçişleri Bakanlığı'ndan bir heyetin Türkiye’ye gönderileceğini açıkladı.

  Hamud, KYB’nin resmi internet sitesine yaptığı açıklamada, PKK sorunu ve Irak Hükümetini kaygılandıran Türk ordusunun sınırdaki askeri yığınağını görüşmek üzere, Irak İçişleri Bakanlığı'ndan bir heyetin önümüzdeki günlerde Türkiye’ye gideceğini belirtti.

  Irak heyetinin, Türk yetkilileriyle yapacağı görüşmelerde, Türkiye’nin olası bir sınır ötesi operasyonun bölgede yaratacağı insani ve ekonomik tahribatlara dikkat çekeceğini belirten Hamud, heyetin yetkililerden sınırdaki askeri varlığa son verilerek sorunların barışçıl ve diyalogla çözümünü talep edeceğini de ifade etti.

  Hamud, Türk ordusunun sınırdaki askeri yığınağının Irak hükümetini kaygılandırdığını belirterek “Hükümeti’nin bu konudaki kaygıları Türk yetkililerine iletilecektir” dedi. Hamud şunları söyledi:

  “Daha önce de belirttiğimiz gibi, Irak topraklarını ve egemenliğini koruyacağımıza dair hiç kimsenin kuşkusu olmasın ve savaşa yol açabilecek herhangi bir dış müdahaleye yol vermemiz mümkün değildir.”

  Hacı Hamud, Irak Hükümeti heyetinin gündeminde ayrıca komşu ülkelerle başta petrol ve enerji sektörü olmak üzere, ticari ve ekonomik konularda ikili ilişkilerin geliştirilmesi ve güvenlik gibi önemli konuların bulunduğunu da söyledi.

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, PKK saldırılarının yoğunlaşması üzerine Irak Başbakanı Nuri El Maliki'yi Türkiye'ye davet etmiş ancak Maliki, bu aşamada daveti kabul etmemişti.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı