GeriDünya Irak’a gelmediniz Kábil’e buyurun
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Irak’a gelmediniz Kábil’e buyurun

Kuvvetlerinin büyük bölümünü Irak’a yığan ABD, Afganistan cephesi için Türkiye ve İspanya’dan asker istemeye hazırlanıyor. ABD’nin NATO Büyükelçisi Burns, ‘Madem Irak olmadı, gelin Afganistan’daki sorunu çözelim’ dedi.

ABD, pazartesi günü Türkiye ve İspanya’dan Afganistan’ın güvenliği için daha fazla asker isteminde bulunacak. ABD’nin NATO Büyükelçisi ve daimi NATO temsilcisi Nicholas Burns, İspanya ve Türkiye büyükelçilerini pazartesi günü toplantıya çağırdıklarını ve kendilerine ABD’nin istemini ileteceklerini ifade etti.

Burns, Irak’taki askerlerini çekmeye hazırlanan İspanya ile tezkere krizi nedeniyle Irak’a asker göndermeyen Türkiye’nin Afganistan’daki asker sayısını artırması gerektiğini savundu. ABD’li temsilci, bu iki ülkeye, ‘Madem Irak’ta olmak istemiyorsanız, öyleyse Afganistan’a gelin oradaki sorunu çözelim’ çağrısında bulundu.

EDELMAN: KONU NATO’DA

Türkiye’nin Afganistan’da Eylül’de yapılacak seçimlerin güvenliğini sağlamak için daha fazla katkıda bulunması gerektiğinin altını çizen Burns, Devlet Başkanı Hamid Karzai’nin de bu doğrultuda isteği olduğunu belirtti. ABD Ankara Büyükelçisi Eric Edelman da dün İstanbul’da katıldığı, ‘Türk Amerikan İlişkilerinde Geleceğe Bakış’ toplantısıda, NATO’nun şu anda, Türkiye’nin liderliğinde Kabil dışında bir askeri ekibin bulundurulmasını ele aldığını bildirdi.

ANKARA: TALEP YOK

Türk diplomatik kaynakları ise. resmi olarak ‘operasyonel amaçlı’ asker talebinin söz konusu olmadığını söyledi. Türkiye’nin NATO çerçevesinde 240 askerle katkıda bulunduğu ve Kabil Havaalanı’nın inşası için dokuz kişilik bir heyeti gönderdiğini belirtildi.

NABIZ YOKLAMASI

Askeri kanatta ise, ABD’nin gayriresmi temaslarda Türkiye’nin asker gönderip göndermeyeceğine dair nabız yoklama çalışmaları yaptığı belirtiliyor. Ancak, askeri çevrelerde, ‘Irak’ın kuzeyinde Türkiye’nin aylardan beri dile getirdiği terör örgütü PKK’ya yönelik operasyon talebini yerine getirmeyen ABD’nin Afganistan’da terörle mücadelede Türkiye’den destek isteme arayışları hoş bir durum yaratmıyor’ değerlendirmesi yapılıyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle