GeriDünya İpler iki generalin elinde
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İpler iki generalin elinde

İpler iki generalin elinde
refid:17009782 ilişkili resim dosyası

Mısır Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan Devlet Başkanlığı’na gelen eski general Muhammed Hüsnü Seyit Mübarek halk devrimiyle gitti, ancak seçimlere kadar yerine gelen Yüksek Askeri Konsey’de ipler iki generalin elinde.

Savunma Bakanı Mareşal Muhammed Hüseyin Tantavi ve Genelkurmay Başkanı Korgeneral Sami Hafız Enan, ülkenin en güçlü 2 ismi.

- Mübarek’in finosu: Her 2 general de sistemi çok iyi tanıyor ve 18 gün devam eden gösteriler sırasında, göstericilere askerin müdahale etmesini engelleyerek halkın güvenini kazandı. ABD, daha yaşlı olan Savunma Bakanı Mareşal Hüseyin Tantavi’yi çok iyi tanıyor.

WikiLeaks belgelerine göre, Mareşal Tantavi, sistemden güç alan yetkili olarak ‘değişime ve demokrasiye’ karşı çıkan şahinler arasında yer alıyor. Amerikalı diplomatlar yazışmalarında, Tantavi için ‘Mübarek’in finosu’ ifadesini kullanmıştı.

- Enan da değişime karşı: Keza Genelkurmay Başkanı Sami Hafız Enan da aynı şekilde değişim karşıtı. Her iki generalin son olaylardaki tutumları karşılaştırıldığında Enan’ın adı daha öne çıkıyor. Enan, Amerikalı yetkililer ile Mısır krizi patladığı günden bu yana yaptığı telefon görüşmelerinde ‘sözünü tutan’ imajı çizdi.

Mısır Ordu hiyerarşisinde rütbe yerine Devlet Başkanı’nın ataması ön planda. Genelkurmay Başkanı olmadan önce acemi er ordusunun komutanlığını yapan Korgeneral Enan, daha düşük bir rütbede olmasına rağmen Mısır siyasetinde önemli bir yere geldi.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle