Dünya Haberleri

DÜNYA

  İntihar bombacıları cehennemde yanar

  Faruk ZABCI-Ayşegül EKİNCİ/ DUBAİ
  18.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Pakistan’ın eski Başbakanı Benazir Butto, geçen hafta yapılan oylamada yeniden Pakistan Cumhurbaşkanı seçilen Pervez Müşerref’le yaptığı anlaşma sonucu sekiz yıllık sürgün hayatını bugün ülkesine geri dönerek noktalıyor.

  PAKİSTAN Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref ile uzlaşmaya varan Benazir Butto, sekiz yıllık gönüllü sürgününe bugün son verecek. Butto ile beraber Pakistan’a aynı uçakta gidecek olan Hürriyet muhabirleri Faruk Zabcı ve Ayşegül Ekinci, sıcak gelişmeleri takip edecek.

  Sürgün yıllarını Dubai, Londra ve New York’ta geçiren Butto’ya aralarında Hürriyet muhabirleri, Pakistanlı avukat, milletvekili ve işadamlarının da bulunduğu 55 kişilik bir canlı kalkan ekibi eşlik ediyor. Pakistan Yönetimi’nin ’dönüşünü ertele’ uyarısına rağmen açıkladığı gibi 18 Ekim’de ülkeye dönmeye kararlı olan Butto, "Söz verdim tutacağım" dedi. Karaçi’ye dönüşünde İslamcı militanların saldırısına hedef olmasından endişe duyulan Benazir Butto, "Allah, intihar saldırılarını yasaklar. Müslümanlar, bir kadına saldırdıklarında cehennemde yanacaklarını bilirler" dedi.

  GÖZLER YÜKSEK MAHKEMEDE

  Müşerref ile anlaşma yaparak, demokrasiye katkıda bulunmak için ülkesine geri dönme kararı alan Benazir Butto (54) ile ilgili son kararı Yüksek Mahkeme verecek. Müşerref ile Butto, iktidarı paylaşma kararı almıştı. Buna göre Butto’nun hakkındaki yolsuzluk davalarından vazgeçilecek, karşılığında Butto, Müşerref’in yeniden seçilmesini destekleyecekti. Fakat bu anlaşma Yüksek Mahkeme’den dönerse Butto, hapse girebilir.

  20 BİN POLİS ALARMDA

  Butto’nun Karaçi’ye dönüşü nedeniyle aralarında keskin nişancıların da bulunduğu 20 bin güvenlik gücü görev alacak. Benazir Butto’nun Pakistan’ın kurucusu Muhammed Ali Cinnah’ın mozolesine intikalinin saatler sürmesi bekleniyor. Sindh eyaletinin İçişleri Bakanı Gulam Muhammed Muhterem, "İntihar bombacısı tehdidi var. Karaçi’de faaliyetlerini sürdüren iki ya da üç intihar grubu bulunuyor" dedi. Butto’nun Pakistan Halkı Partisi ise kadın liderin, kendisini karşılamaya gelen bir milyon kişi tarafından korunacağını belirtti.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı