GeriDünya İnternetten 4 kilogram uranyum satın aldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İnternetten 4 kilogram uranyum satın aldı

İnternetten 4 kilogram uranyum satın aldı
refid:14661810 ilişkili resim dosyası

Polonya’da 16 yaşındaki bir lise öğrencisi internet üzerinden 4 kilo uranyum cevheri satın almak suçundan Kaçakçılık Özel Bürosu tarafından gözaltına alındı. Gencin sekiz yıl hapsi isteniyor.

Kimya ve maden bilimleri öğrencisi gencin, elinde uranyum madeni bulunduğunu söylediği bir videoyu internette bir sitede yayınlaması üzerine, Kaçakçılık Özel Bürosu gencin peşine düştü.          

 

İsmi gizli tutulan öğrencinin, uranyumu, internet üzerinden, Nyssa yakınlarında yaşayan birinden aldığını saptayan dedektifler, olayla ilgili olarak satıcı ve aracı olduğu belirtilen dört kişinin tutuklandığını açıkladı. Ele geçirilen uranyum cevherinin kaynağının Çek Cumhuriyeti’ndeki bir eski maden ocağı olduğunu kaydedildi.

 

Polonya’nın Super Express gazetesi, gencin uranyumu çeşitli deneyler için kullanmak istediğini yazdı.

 

Tutuklular hakkında  da sekizer yıl hapis cezası istendiğini ifade eden gazete 16 yaşındaki gencin de aile mahkemesi önüne çıkarılacağını ifade etti.

  

İnternetten uranyum satın almak çok zor değil. Amazon.com, ebay.com gibi internet sitelerinde ufak bir araştırmayla 25 dolardan 2 bin 500 dolara kadar fiyatlarla uranyum cevheri bulunabiliyor.

 

Saf uranyum laboratuvarlarda inceleme ve araştırmalar için kullanılıyor. Nükleer silah yapımı için zenginleştirilmiş uranyum gerekiyor. Ufak bir atom bombası için 7 kilogram yüksek oranda zenginleştirilmiş uranyum yeterli oluyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle