Dünya İnsanlar sıra sıra devrildi: 36 ölü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  13
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İnsanlar sıra sıra devrildi: 36 ölü

İnsanlar sıra sıra devrildi: 36 ölü

Çin’in Şanghay kentinde yeni yıl kutlamalarında katliam gibi izdiham yaşandı, 36 kişi öldü, 47 kişi de yaralandı. İzdihamın bir barın balkonundan kalabalığa sahte dolar atılmasıyla başladığı iddia edildi. Bir diğer iddia ise izleme platformuna giden merdivenlerden bir kişinin kalabalıkta sıkışıp ölmesiyle trajedi başladı.

İZDİHAMDA CAN VERDİLER

23 milyonluk nüfusuyla Çin’in en kalabalık şehri Şanghay’da yılbaşı gecesinde, 2010 yılında bir apartmanda çıkan 58 kişinin öldüğü yangından sonra en kötü felaket yaşandı. Şehir merkezindeki Huangpu nehrinin Bund olarak bilinen sahil bölgesindeki Çenyi Meydanı’nda 2015’e dakikalar kala yerel saatle 23.35’te izdiham başladı. Görgü tanıklarının deyimiyle “ insanların sıra sıra devrildiği” izdihamda 25’i kadın 36 kişi öldü, 13’ü ağır 47 kişi de yaralandı. Kimliği belirlenen 10 kişinin yaşlarının 16 ile 36 arasında olduğu belirtildi. Bazı kişilerin aldıkları darbelerle, bazılarının ise “boğularak” öldüğü belirtildi. İzdiham sonrası, daha önce kutlama yapılan yerlere cesetler yığıldı, ayakkabılar etrafa saçıldı. Facia sırasında ambulanslar yaralılara ulaşamadı.

SAHTE DOLAR MI DAĞITILDI

Faciayla ilgili soruşturma başlatılırken izdihamın nasıl meydana geldiği henüz kesin değil. Önce izdihamın bir barın üçüncü katındaki balkonundan atılan sahte dolar banknotları yüzünden başladığı belirtildi. Çin’in Twitter’ı olarak bilinen Weibo’da da paraların fotoğrafları paylaşıldı. Cui Tingting isimli 27 yaşındaki kadın, atılan banknotlardan bazılarını almayı başardığını ancak sahte olduğunu fark ettiğini anlatarak “Çok acımasızca. Önümdeki insanlar yere düştü, diğerleri üzerlerinden yürüdü” dedi.

BİR KİŞİ DÜŞÜNCE Mİ BAŞLADI

Ancak izdihamın nedeninin tam bu olmayabileceği belirtildi. Facia alanında çekilen görüntülere göre insanlar, nehrin geçtiği ve gökdelenlerin izlenebildiği Waitan’a doğru ilerledi. Heping (Barış) Otel’in karşısında bulunan ve nehir manzarasının izlendiği yaya yolunda gezinen kalabalık, merdivenlerden inerek şehrin içine doğru ilerledi. Ancak, manzarayı izlemek isteyen büyük bir grup da aynı anda merdivenlerden yukarı çıkmaya çalışıyordu. Merdivenlerde bir kişinin düşmesiyle izdiham başladı. Polis de arbedeyi engelleyemedi ve facia yaşandı.

İnsanlar sıra sıra devrildi: 36 ölü

‘Çığlıkları duyuyordum’

- Zuo Zhijian, devrilen bedenler yüzünden bacaklarını kıpırdatamadığını söyleyerek, yaşananları “Arkamdan saçlarıma yapışan biri vardı, mücadele ediyor, zar zor nefes alıyordu. Önümde bir kız çaresizce bana tutunuyor ve ‘Yardım edin, yardım edin, lütfen. Daha fazla dayanamayacağım’ diyordu” diye aktardı.

- Çin’in kısa mesaj ağı Weibo’ya yazan Xiao Ji ise “Bir anda insanlar hareket edemez oldu, ağlıyor ve bağırıyorlardı. Polis yardım etmeye çalışıyor, ama çok fazla insan vardı. İnsanların gözlerimin önünde fenalaştığını gördüm. Çok korkunçtu” diye anlattı.


İnsanlar sıra sıra devrildi: 36 ölü

300 bin kişi mi vardı

‘Bund’ olarak bilinen bölge, popüler turistik bir yer, yeni yıl kutlamaları her sene burada yapılıyor. Uluslararası bankalara ev sahipliği yapan bölgede, eski koloni döneminde kalma binalarla, lüks markalara ait butikler, pahalı restoranlar var. Şanghay Daily gazetesi, yetkililerin, geçen hafta aşırı kalabalık olacağı endişesiyle buradaki ışık şovunu iptal ettiğini yazmıştı. Geçen yıl, 300 bine yakın kişi toplanmıştı. Cai Lixin isimli polis yetkilisi de geçen yıllara göre daha az polisin olduğunu söyledi. Çin Devlet Başkanı Şi Cinping olayla ilgili soruşturma başlatılmasını istedi. Gelecek ay için planlanan organizasyonlarda olası olayların önüne geçilmesini emretti. Çin’de şubat ayında da ay takvimine göre yeni yıl kutlamaları yapılacak.Yorumları Göster
Yorumları Gizle