GeriDünya İnsanat Bahçesi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İnsanat Bahçesi

Napoli yakınlarındaki 9 köyün halkı Antik Yunan'dan bu yana başka ırklarla karışmadığı için genetik açıdan el değmemiş olarak duruyor. Şimdi bilimadamları genetik park ilan edilen bu köylerde kalıtımsal hastalıklar üzerine araştırmalar yapacaklar.

Denek olarak kullanılacak köylülere bedava sağlık hizmeti verilecek.

İtalyan bilimadamları, hükümetten aldıkları izinle 9 dağ köyünü genetik park ilan etti. Genetik araştırmalar yapmayı amaçlayan bilimadamları Napoli'den 2 saatlik mesafede bulunan köyleri antik Yunan'dan bu yana değişik ırklarla fazla karışmamaları ve böylece genetik olarak saf kalmaları nedeniyle seçti.

Cilento bölgesindeki 9 köyde yaşayanları inceleme altına alan İtalyan bilimadamları, bölge halkının kan örneklerini alarak özellikle şeker hastalığı gibi kalıtımsal hastalıklar üzerine araştırmalar yapmak istiyor.

BEDAVA KONTROL

Bilimadamlarının bölge halkını denek olmaları konusunda ikna etmeleri kolay olmadı. Köylerin bağlı olduğu Cilento kasabası Belediye Başkanı ile temasa geçen bilimadamları, kan örneği alacakları deneklere, genetik özellikleriyle ilgili bilgiler verme ve bedava sağlık kontrolü yapma vaadinde bulundu.

Bölgede bir çok laboratuvar açan İtalyan araştırmacılar, çok şanslı olduklarını çünkü kilisenin bölgede tuttuğu kayıtların kendileri için altın değerinde bir araştırma olduğunu belirtiyor. Kilise kayıtları 500 yıl öncesine kadar gidiyor ve doğum, ölüm ve evlilikleri kapsıyor.

Dağların arasındaki köylerde hayatlarını sürdüren bu insanlar, yüzyıllardır medeni dünyadan uzak bir halde yaşıyor. Kökleri Yunanlılara kadar giden Cilento bölgesi köylülerinden bazıları hala Yunanca konuşuyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle