GeriDünya İnsan organı yedek parça gibi üretilecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İnsan organı yedek parça gibi üretilecek

Yakın gelecekte yedek parça insan organları üretilecek. Bir farenin sırtında insan kulağı üretmeyi başaran bilim adamları, şimdi de ana rahmini andıran bir kuluçka makinasında insan organı üretmek üzere.

Doku mühendisleri şimdiden laboratuarlarda yapay insan derisi üretmeyi başardılar. Şimdi kemik ve kıkırdak üretmek için çalışmalar sürüyor. Yakın gelecekte ise laboratuarlarda kalp ve ciğer dokuları üretilecek.

Yedek parçalar, ana rahmini andıran bir kuluçka makinasında ‘yetiştiriliyor’. İnsandan alınan organ hücreleri, kuluçka makinasında tıpkı ana rahmindeki bir cenin gibi gıda ve oksijenle besleniyor. Yapay rahimde birkaç hafta içinde istenen büyüklükte insan derisi üretilebiliyor.

Ünlü doku mühendisi Gail Naughton, ‘Bilim-kurgudan bahsetmiyoruz. Bu teknikle her türlü dokuyu, güvenli bir biçimde üretebiliriz’ diyor. Merkezi San Diego kentinde olan Advanced Tissiu Sciences’ın sahibi olan Naughton, dokuz ay içinde İngiltere ve ABD'de laboratuarda elde edilen diz bağlarının insanlar üzerinde uygulanabileceğini söylüyor. Naughton, ‘Bu özellikle sakatlıkları yüzünden aylarca spor sahalarından zorunlu olarak uzak kalan sporcuların işine yarayacak’ diye konuşuyor.

Yakın gelecekte yapay rahimde yetiştirilen kemiklerin de insanlara nakledilmesi düşünülüyor. Mesela kalça kemiği kırılan bir kişiye metal veya plastikten yapılan kemik yerine suni rahimde yetiştirilen kemik nakledilecek. Kuluçka makinasında üretilen kemiklerin canlı dokulardan oluştuğu için insan vücuduna daha iyi uyum sağlayacağı söyleniyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle