GeriDünya İngiltere'ye uyarı: 'AB'den çıkmayın'
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İngiltere'ye uyarı: 'AB'den çıkmayın'

İngiltere'ye uyarı: 'AB'den çıkmayın'

ABD Başkanı Barack Obama İngilizlere ’AB’den çıkmayın’ dedi.

Obama İngiltere Başbakanı David Cameron ile Başbakanlık Konutu’nda bir araya geldi.

Görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Obama, Britanya’nın Avrupa Birliği’nde kalarak güçlü bir Avrupa’ya öncülük edeceğini İngiltere’nin AB’den çıkmasının ABD’yi etkileyeceğini dile getirdi.

Obama İngiltere’nin içişlerine karışmaması yönündeki eleştirilere karşılık olarak ”Sadece görüşümü bildiriyorum. İnsanlar tartışmalardan korku duymamalı. Bu bir tehdit olarak değil; tartışmayı zenginleştirme olarak görülmeli" diye konuştu.

Obama, Cameron ikili görüşmesinin ardından Maliye Bakanı George Osbourne, Dışişleri Bakanı Philip Hammond, İçişleri Bakanı Theresa May ve Savunma Bakanı Michael Fallon’ın katıldığı toplu görüşme gerçekleştirdi.

İki lider, görüşmenin ardından ortak bir basın toplantısı düzenledi.

İngiltereye uyarı: ABden çıkmayın

Basın toplantısında konuşan David Cameron, bu ziyaretin Obama’nın İngiltere’ye beşinci ziyareti olduğunu söyleyerek İngiltere ve ABD arasındaki güçlü ilişkilere dikkat çekti.

Cameron, küresel ekonominin günümüzde ciddi sorunlarla yüzleştiğini ifade ederek İngiltere ve ABD ekonomilerinin dünyada büyüyen ”en hızlı” ekonomiler olduğunu aktardı.

Başbakan Cameron, Suriye ve Irak’taki koalisyon güçleriyle IŞİD ile mücadelenin devam ettiğine de dikkat çekti.
Obama: Kraliçe dünyanın gerçek bir mücevheri

ABD Başkanı Obama ise Kraliçe 2. Elizabeth ile ilgili olarak kendisinin sadece İngiltere’nin değil dünyanın gerçek bir mücevheri olduğunu söyledi.
Obama, İngiltere ve ABD’nin dünyanın en eski ve en güçlü müttefiki olduğunu  iki ülkenin birlikte hareket ettiğinde dünyanın ”daha güvenli ve daha iyi” olacağını ekledi.

Obama, İngiltere’nin AB referandumu ile ilgili olarak kendi görüşünü dile getirdiğini İngiltere’nin AB’de kalması durumunda daha güçlü bir Avrupa’nın oluşmasına yardım edeceğine inandığını söyledi.

Obama ayrıca İngiltere ve ABD arasındaki ticaret anlaşmasının İngiltere’nin AB’den ayrılması halinde yakın zaman gerçekleşmeyeceğini de ekledi.
’Suriye’deki kriz siyasi uzlaşma olmadan sağlanmaz’

Obama, Rusya’nın Suriye’ye yönelik hava saldırıları hakkındaki bir soru üzerine Esad rejimini eleştirerek  ”Suriye’deki krizi siyasi bir uzlaşma olmadan sağlayamayız" diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle