GeriDünya İngiltere'nin ilk Müslüman kadın bakanı istifa etti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İngiltere'nin ilk Müslüman kadın bakanı istifa etti

İngiltere'nin ilk Müslüman kadın bakanı istifa etti
refid:26946033 ilişkili resim dosyası

İngiltere’nin ilk Müslüman kadın bakanı Sayeeda Warsi, hükümetin Gazze politikası yüzünden istifa ettiğini açıkladı.

İstifasını Twitter’dan duyuran Pakistan asıllı kabine bakanı, “Derin bir üzüntü duyarak bu sabah Başbakan’a istifamı sundum. Hükümetin Gazze politikalarını daha fazla destekleyemem” yazdı. Warsi, Twitter hesabından Başbakan David Cameron'a ilettiği istifa mektubunu da paylaştı.

İngilterenin ilk Müslüman kadın bakanı istifa etti

İstifa haberi Gazze'de 72 saatlik yeni bir ateşkesin onaylanmasının ve İsrail'in askerlerini Gazze'den çektiğini açıklamasının ardından geldi.

Londra Belediye Başkanı Boris Johnson, istifa haberinin “çok üzücü” olduğunu ve Warsi’nin hükümete en kısa sürede dönmesini dilediğini ifade etti.

İngiltere Başbakanı David Cameron'ın lideri olduğu Muhafazakar Parti, 2010 yılında göreve geldiğinde Warsi kabineye alınmış ve kabinede bulunan ilk kadın Müslüman bakan olmuştu. Kabinedeki görevinden 2012 yılında alınan 43 yaşındaki Warsi, Dışişleri Bakanlığı'nda İnanç ve Toplumlardan Sorumlu Bakan görevine getirilmişti.

2010-2012 yıllarında Muhafazakar Parti'nin eşbaşkanlığını da yapan Warsi, 2007 yılından bu yana Lordlar Kamarası'nda bulunuyor.

CAMERON'DAN İLK TEPKİ
İngiltere Başbakanı David Cameron'ın, Warsi'nin hükümetin Gazze politikasından dolayı istifa etmesinden üzüntü duyduğu bildirildi.

İngiltere Başbakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Başbakan, Barones Warsi'nin istifa kararından dolayı üzüntü duymaktadır ve ortaya koyduğu mükemmel çalışmalardan dolayı minnettardır. Politikamız tutarlı olarak açıktır; Gazze'deki durum kabul edilemez ve her iki tarafa da acil ve koşulsuz bir ateşkese varılması için çağrıda bulunduk" denildi.

Warsi'nin istifasını duyurmasının ardından İngiliz siyasetçilerden de açıklamalar geldi. Başbakan Yardımcı Nick Clegg, "hükümet içerisinde Gazze hakkında farklı görüşlerin olduğunun sır olmadığını" kaydederek, Warsi'nin Gazze konusunda kuvvetle inandığı görüşleri olduğunu söyledi. Clegg, İsrail'in Gazze'ye yönelik eylemlerinin İsrail'e uzun süreli zarar vereceğini belirterek, saldırıları "çirkin, orantısız ve trajik" olarak değerlendirdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle