GeriDünya İngiltere'de terör planının finansmanı Pakistanlı yardım kuruluşundan
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İngiltere'de terör planının finansmanı Pakistanlı yardım kuruluşundan

Washington Post gazetesi, İngiltere'den ABD'ye gidecek yolcu uçaklarının havada infilak ettirilmesine yönelik saldırı planının finansmanına, geçen yıl İngiltere'den 10 milyon dolar deprem yardımı alan bir Pakistanlı yardım kuruluşunun yardım ettiğini yazdı.

Adının açıklanmasını istemeyen bir Pakistanlı istihbarat yetkilisi, Washington Post'a yaptığı açıklamada, “depremzedelere cömert yardımlarını esirgemeyen İngiltere'deki masum Pakistanlılar, paralarının en büyük terörist saldırılarından biri için kullanılacağını bilmiyordu” diye konuştu.

Adının açıklanmasını istemeyen bir başka üst düzey Pakistanlı istihbarat yetkilisi de bu kuruluşun, İngiltere'den 10 milyon dolar aldığını, ancak bu paranın yarısından azının 73 bin kişinin öldüğü ekim depremindeki kurtarma operasyonlarında kullanıldığını söyledi.

Yetkili, “İngiliz istihbaratının, geçen yıl aralıkta para transferinin yapıldığı anda kirli oyunun kokusunu aldığını” ifade etti.

New York Times gazetesi dünkü haberinde, İngiliz yetkililerin, İngiltere'nin en büyük kentlerindeki camilerde faaliyet gösteren Cemaat-Ud-Dava adlı yardım kuruluşunun ortaya çıkarılan saldırı girişimiyle ilgili tutuklanan 23 şüpheliden bazılarına para verip vermediğini araştırdığını yazmıştı.

Haberde, Pakistanlı ve Amerikalı yetkililere göre bu kuruluşun Pakistan'ın 2002'de yasakladığı Laşkar-i-Tayba adlı militan grubun halefi olduğunun tahmin edildiği belirtilmişti.

Cemaat-Ud-Dava'nın bir sözcüsü ise Washington Post'a, bu saldırı girişimini finanse ettiklerini yalanladı, terörizmi kınadıklarını ve Pakistan hükümeti tarafından soruşturulmadıklarını öne sürdü. ABD, İngiltere'de uçaklara düzenlenmesi planlanan bu terör saldırılarının El Kaide izlenimi verdiğini bildirmişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle