GeriDünya İngiltere’de sağlık skandalı: Büyükanne hastanede susuzluktan öldü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İngiltere’de sağlık skandalı: Büyükanne hastanede susuzluktan öldü

İngiltere’de sağlık skandalı: Büyükanne hastanede susuzluktan öldü

İngiltere’nin Kent bölgesinde gözündeki glokom hastalığının tedavi edilebilmesi için Maidstone Devlet Hastanesi’ne yatırılan 85 yaşındaki büyükanne Edna Thompson,  “yatağını sık sık ıslatacağından endişelenen” bir hemşirenin ona yeterince su vermeyi reddetmesi sonucu hayatını kaybetti.

Yetkililer, gözlerinin tedavi edilebilmesi için Thompson’a dehidrasyona neden olduğu bilinen mannitol isimli ilacın verildiğini söyledi.

Bu ilacın normal şartlarda sadece 48 saat boyunca kullanıldığı, ancak büyükanneye tam 5 gün boyunca düzenli olarak verildiği de açıklandı. 

İlaç tedavisinin sonuçlanmasından bir gün sonra bilincini kaybeden kadının böbreklerinin susuzluk nedeniyle iflas ettiği fark edildi.

Komaya giren Thompson, tüm çabalara rağmen kurtarılamadı. 

Thompson’ın 3 çocuğu annelerinin susuzluktan şikayet ettiğini görevli hemşireye bildirdiklerini, ancak hemşirenin onlara “Daha fazla su verirsem hasta yatağını sık sık ıslatır, buna gerek yok” dediğini belirtti. 

Hastane yetkilileri, yaşanan korkunç olay nedeniyle Thompson Ailesi'nden özür diledi.

Kadına su vermeyi reddeden hemşirenin görevden uzaklaştırıldığı ve konuyla ilgili soruşturma başlatıldığı da açıklandı. 

Hastane yetkilileri böyle bir trajedinin bir daha yaşanmaması için gerekli tüm önlemleri en kısa sürede alacaklarını da belirtti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle