GeriDünya İngiltere'de OHAL dönemi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İngiltere'de OHAL dönemi

İngiliz hükümeti, terörle mücadele çerçevesinde olağanüstü hal yetkileriyle donanarak insan haklarını geçici bir süre için askıya alıyor. Yeni yasa tasarısı uyarınca, terör şüphelisi yabancılar yargılanmadan gözaltında tutulacak.

Muhalefetteki Muhafazakar Parti tasarıyı destekliyor. İnsan hakları kuruluşları ise tasarıya karşı dava açmaya hazırlanıyor.

İngiltere İçişleri Bakanı David Blunkett'in bugün Avam Kamarası'na sunacağı terörle mücadele yasa tasarısı ülkede geniş çaplı tartışma başlattı. Ulusal güvenliği korumak amacıyla hükümete olağanüstü hal yetkileri tanınmasını öngören tasarının ‘‘terör şüphelileri yargılanmadan gözlem altına alınabilir’’ şeklindeki maddesi sivil toplum örgütlerinin şiddetli tepkisiyle karşılaştı.

Hükümetin parlamentonun onayına sunacağı yasa tasarısının, Afganistan'daki durumla bağlantılı olarak geçici bir önlem olarak uygulanacağı belirtiliyor.

İngiliz Hükümeti bu yasa hükmünün sınırlı koşullarda uygulanacağını bildirdi. Buna göre, terör şüphelilerinin kendi ülkelerine iadesi mümkün olmadığı takdirde, bu kişiler yargılanmadan gözaltına alınacak. Örneğin Irak veya Afganistan kökenli kişiler, ülkelerinde baskıcı rejimler iktidarda olduğu için iade edilmeyip, olağanüstü hal koşulları çerçevesinde tutuksuz olarak gözaltında tutulacak. Yani her şüphelinin yargılanmadan gözaltında tutulması söz konusu değil,

HUKUKA AYKIRI

Ancak Liberty adlı insan hakları örgütü, uygulama alanı sınırlı da olsa yeni yasanın hukukun üstünlüğü prensibine kesinlikle aykırı olduğu görüşünde. Örgüt lideri Mark Littlewood, BBC'ye yaptığı açıklamada şöyle dedi: ‘‘Biz zaten Batı dünyası içinde en sert anti-terör yasalarına sahip ülkeyiz. Eğer bu savaşı kazanmak istiyorsak, insan haklarını ihlal etmek yerine, teröristleri daha akılcı bir şekilde takip etmeliyiz. Yeni yasa onaylanırsa Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuracağız.’’

İngiltere, El Kaide örgütünün öncelikli hedefleri arasında yer aldığı şeklinde ABD'den gelen uyarı üzerine bu yeni adımı attı. Ülkeye yönelik çok ciddi bir tehdidin söz konusu olduğu belirtiliyor. Dışişleri Bakanlığı kaynakları da yeni düzenlemenin bir yıldan önce yeniden gözden geçirilmesinin mümkün olmadığını söylüyorlar.

Bu arada İçişleri Bakanlığı Taliban'ın yanında savaşmak için ülke dışına çıkmak isteyen İngiliz Müslümanların pasaportlarına el koymayı planlıyor.

IRA şüphelileri yıllarca hapis yattı

İngiltere Hükümeti'nin terör şüphelilerini yargılamadan gözaltında tutma girişimi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 5'inci maddesinin ihlali anlamına geliyor. Sözleşmenin bu maddesi bireylere özgürlük hakkını teslim ediyor ve yargısız gözaltını yasaklıyor. Ancak aynı sözleşmenin 15'inci maddesi, savaş halinde veya diğer olağanüstü durumlarda 5'inci maddenin geçici olarak askıya alınması hakkını tanıyor. İngiltere 15'inci maddeye dayanarak olağanüstü hal uygulamasına gidiyor. Ancak insan hakları kuruluşları, 1970'lerde birçok IRA şüphelisinin de aynı uygulamaya maruz kaldığını ve masum insanların yıllarca yargılanmadan hapis yattığını hatırlatıyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle