GeriDünya İngiltere'de kesin sonuçlar belli oldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İngiltere'de kesin sonuçlar belli oldu

İngiltere'de kesin sonuçlar belli oldu

Birleşik Krallık'ta dün yapılan genel seçimde 650 bölgede kullanılan oyların tamamı sayıldı.

Kesin sonuçlara göre, parlamentoda Muhafazakar Parti 318, İşçi Partisi 262, İskoç Ulusal Partisi (SNP) 35, Liberal Demokrat Parti 12, Kuzey İrlanda Demokratik Birlik Partisi (DUP) 10 ve diğer partiler ise 13 sandalye kazandı.

Yaklaşık 47 milyon kayıtlı seçmenin olduğu ülkede seçmenlerin yüzde 69'u sandık başına gitti.

Seçim sonucunda, hiçbir parti tek başına hükümet kuracak çoğunluğa ulaşamadı.

En fazla oyu alan parti Theresa May liderliğindeki Muhafazakar Parti oldu.

May, resmi olmayan sonuçların açıklamasını takiben bugün öğle saatlerinde yaptığı açıklamada, azınlık hükümeti kurmak için çalışmaya başladığını duyurdu. May, hükümeti kurarken, Kuzey İrlanda merkezli DUP'un desteğini alacağını belirtti.

Birleşik Krallık'ta bir siyasi partinin tek başına iktidar olması için parlamentodaki 650 sandalyenin yarısından bir fazlası olan 326 sayısına ulaşması gerekiyor.
Ülkede genel seçimler her 5 yılda bir yapılıyor. Ancak son genel seçimin 2015 yapıldığı ülkede Başbakan Theresa May, nisan ayında erken seçim kararı aldığını bildirmişti. May'in bu kararına gerekçe olarak AB ile yapılacak Brexit müzakerelerine güçlü bir desteğe sahip olarak başlama isteğini göstermişti.

Katılımın yüzde 66'da kaldığı 2015 yılındaki son genel seçimde Muhafazakar Parti tek başına iktidara gelmişti. Theresa May, selefi David Cameron'ın geçen yıl yapılan Brexit referandumunun ardından istifa etmesi üzerine seçime girmeden başbakanlık koltuğuna oturmuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle