GeriDünya İngiltere'de ırkçılığa isyan
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İngiltere'de ırkçılığa isyan

İngiltere ırkçı çatışmalara teslim oldu. Haftalardır Asyalılar ile milliyetçi İngilizler arasındaki gerginliğin önüne geçilemiyor. 3 işyerine saldırılmasıyla iç çatışmalar yeniden patlak verdi. Polisin müdahelesine rağmen saatlerce gruplar arasında taşlı sopalı kavgalar yaşandı


Irkçı çatışmalar nedeniyle geçen Cumartesi gecesi savaş alanına çevrilen İngiltere'nin Bradford kentinde dün gece 3 işyerinin saldırıya uğradığı ve polisin 19 kişiyi tutukladığı belirtildi.  Dün gece yerel saatle 22.20 sıralarında, Greengates bölgesindebir Asyalı restoranına yaklaşık 30 beyaz İngiliz genç tarafından taşlısopalı saldırıda bulunulduğu bildirildi.  


Bir petrol istasyonu ve bir de barın saldırıya uğradığı gece boyunca yaklaşık 19 kişiyi tutuklayan polisin güvenlik önlemlerinin hafta boyunca süreceği belirtiliyor. Bu arada, geçen hafta sonu çıkan çatışmalar sırasında çok sayıda ev ve işyeri tahrip edilerek yakılan kentte, temizlik çalışmaları başladı.


Bradford'da çıkan son 20 yılın en büyük çatışmaları sonrasında biraçıklama yapan İngiltere İçişleri Bakanı David Blunkett ise ''polisin yumuşak yaklaşımının sonuç vermediğinin görülmesi halinde güvenlik güçlerinin tavır değiştirmekte ve daha sert davranmakta güçlük çekmeyeceği'' uyarısında bulundu.


Kuzey Batı İngiltere'de yoğun biçimde yaşayan Asyalıların polisin kendilerine karşı adil olmadığı yolundaki eleştirilerini de yanıtlayanBlunkett, böyle bir suçlamayı kabul etmenin güç olduğunu ifade etti.BİRBİRİNİ SUÇLUYORLAR  


Bradford'da göçmenlerin oluşturduğu Asyalı azınlıklarla beyaz İngilizler arasında çıkan ırkçı çatışmalar sonrasında, azınlıklar da birbirlerini suçlamaya başladılar.  


Hintli azınlığın güçlü temsilcilerinden olan Dünya Hindular Konseyi üyesi, Hindu lider Hashmukh Shah, Pakistanlı azınlığı çocuklarına daha çok sahip çıkmaya ve onları daha sıkı kontrol etmeye çağırdı.  


Suçu, Pakisnlı Müslüman gençler ve onları suça teşvik ettiğini iddia ettiği kentteki camilerin üzerine atan Shah, ''bu camiler dini merkezler olmaktan çok Taliban'a militan yetiştiren kamplara benziyor'' dedi.


Pakistanlı gençlerin Hintlilere ait ev, işyeri ve otomobillere de saldırdıklarına söyleyen Shah, kentteki tansiyonun sadece Asyalılar ile beyaz İngilizler arasında değil, Pakistanlılar, Hintliler ve Bangladeşliler arasında da son derece yüksek olduğunu öne sürdü.


Habere yer veren Daily Telegraph gazetesi ise kentteki camilerle içinde Müslüman üyeler de barındıran kent meclisinin olaylarda bir kusuru ya da ihmali bulunmadığını, sadece bu kuruluşların da İngiltere'de doğan üçüncü kuşak üzerinde kontrol kuramadıklarını bildirdi.  Gazete, Müslüman liderler gibi kentin Müslüman siyasetçilerinin deolayların doğru bir fotoğrafını çekmeyi başardıklarını ve gerektiğindemensubu bulundukları azınlık toplumlarını eleştirebildiklerini belirtti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle