GeriDünya İngiltere'de Irak soruşturmasına devam ediliyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İngiltere'de Irak soruşturmasına devam ediliyor

İngiltere'de Irak savaşı dönemi ve sonrasındaki politikaların masaya yatırıldığı "Irak Soruşturmasına" dört ay aradan sonra devam ediliyor.

Kasım 2009'dan bu yana emekli bürokrat Sir John Chilcot başkanlığındaki bir heyetin yürüttüğü soruşturmada, şimdiye kadar savaş sırasında o dönemin Başbakanı Tony Blair, Maliye Bakanı ve eski Başbakan Gordon Brown, Dışişleri Bakanı ve eski Adalet Bakanı Jack Straw, dış istihbarat servisi MI6'nın Başkanı Sir John Sawers, Washington Büyükelçisi Sir Christopher Meyer'in de aralarında bulunduğu çok sayıda eski diplomat, bürokrat ve yetkili dinlendi.

Geçen ay başında İngiltere'de yapılan genel seçimi ve genel seçim sürecini etkilememesi için mart ayı başında ara verilen soruşturmada, yaz aylarında BM'nin eski silah denetçisi Hans Blix ve eski Başbakan Yardımcısı John Prescott gibi kişilerin yer alması bekleniyor.

Soruşturma çerçevesinde şimdiye kadar, Irak savaşına gidilmesinde kilit rol oynayan ve altı saat boyunca ifade veren dönemin Başbakanı Blair'in sözleri en dikkat çeken ifadeler arasında yer aldı. Blair'in Irak savaşı nedeniyle özür dilememesi ve Irak politikasını savunması tepkilere neden oldu.

Benzer bir ifadeyi dönemin Maliye Bakanı ve eski Başbakan Brown da verdi ve ülkesinin Irak savaşına katılma kararının "doğru nedenlerden dolayı verilmiş, doğru ve haklı bir karar" olduğunu söyledi.

Soruşturmayı yürüten heyet, özellikle 2003 yılında Irak savaşına gidilme kararına gerekçe gösterilen "kitle imha silahlarının varlığı" iddiasının doğruluğunu sorguluyor.

Bu yıl boyunca sürmesi beklenen Irak soruşturmasının sonunda kimse hakkında cezai işlem uygulanmayacak, emekli bürokrat Sir John Chilcot başkanlığındaki heyet bir rapor hazırlayacak.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle