Dünya Haberleri

DÜNYA

  İngiltere'de 'her şey mümkün' seçimi

  hurriyet.com.tr/DIŞ HABERLER
  06.05.2010 - 10:48 | Son Güncelleme:

  İngiltere'de genel seçim için oy verme işlemi devam ediyor. Kamuoyu yoklamalarına göre seçimlerde üç parti başa baş gidiyor. Bugün İşçi Partisi'nin 13 yıllık iktidarı son bulabilir. Ancak seçimi üç partinin de burun farkı ile kazanma olasılığı bulunduğu için seçime "her şey mümkün" seçimi adı takıldı.

  İNGİLTERE'DE MANŞET SAVAŞLARI

  İngiltere, Kuzey İrlanda, İskoçya ve Galler'de 45 milyonu aşkın seçmen,  İngiliz Parlamentosu'nun alt kanadı olan Avam Kamarası'nda yer alacak 650 milletvekilini belirlemek için kiliseler ve okullar gibi yerlere kurulan sandıkların başına gidiyor.

  İngiltere'de yerel saatle 07.00'da başlayan oy verme işlemi yine yerel saatle 22.00'a (TSİ 00.00) kadar sürecek. Sandıklar kapandıktan sonra da oy sayımına geçilecek.    

  Ülkenin büyük bir bölümünde yerel yönetimler için de oy kullanılacak. Seçimde 650 üyeli parlamentonun 649 üyesi belirlenecek. Bir seçim bölgesinde adaylardan birinin ölmesi nedeniyle oylama üç hafta sonraya ertelendi.

  SEÇİM SORUNLARI YARIN BELLİ OLACAK

  Genel seçim sonuçlarının en geç Cuma günü sabahına kadar belli olması bekleniyor. Genel seçimle ilgili bazı araştırma şirketlerinin yaptığı son kamuoyu yoklamaları, ülkede hiçbir siyasi partinin tek başına iktidar olmalarını sağlayacak 326  milletvekili sayısına ulaşamayacağını ve Başbakan Gordon Brown liderliğindeki İşçi Partisi, David Cameron liderliğindeki Muhafazakar Parti ve Nick Clegg liderliğindeki Liberal Demokrat Parti'nin arasındaki mücadelenin başa baş geçeceğini ortaya koyuyor.

  İşte anket sonuçlarına göre önde giden üç lider:

  DAVID CAMERON (Yüzde 35)
  43 yaşındaki lider, Muhafazakar Parti’ye gençlik aşısı yaptı. Parti onun liderliğinde yeniden zirveye çıktı. Gençler ve iş dünyasının favorisi. Ülkenin en önemli televizyoncusu Simon Cowell da ona destek verdi. Cameron, “Bizim neslimizin en önemli seçimiyle karşı karşıyayız. İnsanları değişime inandırdığımı umuyorum” dedi. Eşi Samantha da kampanyaya büyük destek verdi.

  GORDON BROWN (Yüzde 30)
  İşçi Partisi’nin de lideri olan Başbakan’ın siyasi hayatı tehdit altında. 59 yaşındaki Brown, olası bir hezimet durumunda 7 Mayıs’ta istifa edebilir. Birçok gaf yapsa da, muhalefetin arayı fazla açmamasını başardı. Son seçim konuşmasında, “Kazanmak için savaşıyorum. Pes etmeyeceğim. Ben bir savaşçıyım” dedi. Sarah Brown ile evli.

  NICK CLEGG (Yüzde 24)
  ABD’deki Barack Obama fırtınasının bir benzerini Ada’da yarattı. “Cleggmania” Liberal Demokratlar’ın oylarını katladı. İki partili sistem sarsıldı. Clegg’in muhafazakarları desteklemeyeceğine kesin gözüyle bakılıyor. Ancak 43 yaşındaki siyasetçi, “Brown liderliğindeki bir hükümeti de desteklemem” demişti. Vaad ettiği “değişim” İşçi Partisi’ni vurabilir.

  Üç lider de İngiltere'nin geleneksel dış politikasıyla eşgüdümlü olarak Türkiye'nin AB üyeliğine sıcak bakıyor.

  SEÇİM SİSTEMİ NASIL İŞLİYOR

  İngiltere'de dar bölge seçim sistemi uygulanıyor. Bir seçim bölgesinde en fazla oyu olan aday milletvekili seçiliyor. Bu yüzden bir partinin ülke genelinde rakiplerinden daha az oy almasına karşın parlamentoda daha fazla milletvekilliği elde edebilmesi mümkün.

  Seçim bölgelerinde, üç büyük partinin adaylarının yanı sıra, bağımsız adaylar ve bazen sadece o bölgede kurulu bir partinin adayı da seçime girebiliyor.

  SEÇİM SİSTEMİ BÜYÜK PARTİLERİN İŞİNE YARIYOR

  Seçim sistemini eleştirenler, bu sistemin sadece büyük partilerin işine yaradığını, iktidarın hep iki parti arasında el değiştirdiğini, bu iki partiye verilmeyen milyonlarca oyun boşa gittiğini belirterek, tam ya da kısmi temsili sisteme geçilmesini istiyorlar.

  Sistemi savunanlar ise temsili sistemlerin istikrarsız koalisyon hükümetleri doğurduğunu, halbuki İngiliz sisteminin genellikle bir partiye çoğunluk sağladığını söylüyor.

  Bu görüşe göre, bu yolla kuvvetli iktidarlar oluşuyor, ayrıca küçük seçim bölgelerinin sadece bir milletvekili ile temsil edilmesinin seçmenle temsilcisi arasında yakın bir bağ oluşması ve seçmene temsilcisinden hesap sorabilme imkanı tanıması gibi avantajları olabiliyor.

  LİDERLER İLK DEFA TV'DE TARTIŞTI

  6 Mayıs seçimleri öncesinde, ülke tarihinde ilk kez üç büyük parti liderinin televizyonlarda canlı yayınlanan tartışma programlarına katıldığı hareketli bir kampanya dönemine tanık olundu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı