Dünya İngiltere'de hamileye ayrımcılık ve işten atma
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İngiltere'de hamileye ayrımcılık ve işten atma

İngiltere'de hamilelerin ayrımcılığa uğratıldığı ve “iş verimlerinin düştüğü” gerekçesiyle işlerinden atıldığı bildirildi.

Yapılan araştırma, her yıl 30 bin hamile kadının işten ayrılmak zorunda bırakıldığını ortaya koyarken, araştırmacıların sorularını yanıtlayan bin kadın çalışandan 500'ü, hamileliği boyunca bir tür ayrımcılığa uğratıldığını bildirdi. Çalışan hamilelerin yüzde 20'si, hamile kaldıktan sonra maddi kayıplara uğratıldığını belirtirken, yüzde 5'i işten ayrılmaya zorlandığını bildirdi.
  
Özellikle ticaret sektöründe çalışan kadınların yüzde 53'ü, hamile kaldıkları andan itibaren büyük güçlüklerle karşılaştığını açıkladı. Finans sektöründe çalışanların ise yüzde 42'si, hamile kaldığı için sorunla karşılaştığına dikkati çekti.
  
İngiltere'de hükümete bağlı olarak faaliyet gösteren Eşit Haklar Komisyonu'nun Başkanı (EOC) Julie Mellor, araştırma sonuçlarının kendilerini “şoke ettiğini” ifade etti.
  
Sorunun aşılabilmesi için, hükümetin çalışanlar kadar işverene de hamile personelin giderlerine ortak olarak yardım etmesi gerektiğini belirten Mellor, “İşverenlerin tümü, bu durumu kullanmak amacıyla hamileleri işten çıkarmıyor. Bir kısmı, gerçekten de hamile personelin yokluğunu kaldırabilecek durumda değil, bu yüzden de personeli işten çıkarmak zorunda kalıyor. Devlet, bu tür işletmelere yardımcı olmalı” dedi.
  
İstatistikler, İngiltere'de iş hayatı içinde her yıl 441 bin kadının hamile kaldığını ortaya koyuyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle