Dünya Haberleri

DÜNYA

  İngiltere, Rusya'nın diplomatlarını sınır dışı edebilir

  A.A-Londra
  12.07.2007 - 14:16 | Son Güncelleme:

  The Daily Telegraph gazetesinde, İngiltere'nin, eski KGB ajanı Alexander Litvinenko'nun Londra'da zehirlenerek öldürülmesinden sorumlu tutulan zanlıyı iade etmeyen Rusya'nın diplomatlarını sınır dışı edebileceği ileri sürüldü.

  Bunun, son 10 yılda iki ülke arasında yaşanan en sert protesto olabileceği belirtilen Telegraph haberinde, "Rus diplomatların sınır dışı edilmesi Downing Sokağı tarafından üzerinde durulan seçeneklerden yalnızca biri" iddiasında bulunuldu.

  Böyle bir uygulama yapılması halinde, bunun İngiltere ile Rusya arasında Soğuk Savaş yıllarındaki kavgaları hatırlatacağı ve büyük bir ihtimalle Kremlin'den de aynı sertlikte yanıt bulacağı kaydedilen haberde, Rusya'nın sert bir şekilde protesto edileceğine dair her türlü işaretin bulunduğu öne sürüldü.

  Başbakanlık konutunun sözcüsü ise konuyla ilgili soruları diplomatik bir dille geçiştirirken, "Rusya ile 'işbirliğinin' şartlarının gözden geçirilmekte olduğunu" söylemekle yetindi.

  Gazetedeki haberde, İngiltere Dışişleri Bakanlığının birkaç günde ilişkileri soğutacak adımların ilkini atmaya başlayacağı konusunda emin olunduğu belirtiliyor.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı