GeriDünya İngiltere, Kıbrıs'ta askeri müdahale haklarını bırakmaya hazır
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İngiltere, Kıbrıs'ta askeri müdahale haklarını bırakmaya hazır

İngiltere, Kıbrıs'ta askeri müdahale haklarını bırakmaya hazır
refid:13034145 ilişkili resim dosyası

İngiltere'nin Kıbrıs'taki askeri müdahale haklarından vazgeçmeye hazır olduğu bildirildi. İngiltere, geçtiğimiz haftalarda da barış sürecine katkıda bulunmak için adadaki üslerine ait toprakların bir bölümünü "birleşik Kıbrıs'a devretmeye hazır olduğunu" bildirmişti.

AP'nin haberine göre, Birleşik Krallık'ın Kıbrıs'ta temaslarda bulunan Avrupa işlerinden sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Chris Bryant, teklifi bugün yaptı.         

Ayrıntı verilmeyen haberde, Birleşik Krallık'ın "bölünmüş Kıbrıs'ın yeniden bütünleşmesini sağlayacak bir anlaşmaya ulaşılmasına katkı çerçevesinde askeri müdahale haklarından vazgeçmeye hazır olduğunu bildirdiği" ifade edildi.

Birleşik Krallık daha önce de barış sürecine katkı çerçevesinde adadaki üslerine ait toprakların bir bölümünü "birleşik Kıbrıs'a devretmeye hazır olduğunu" bildirmişti.

Kıbrıs'ta 1960 anlaşması Türkiye, Yunanistan ve Birleşik Krallık'ı garantör ülkeler olarak belirliyor ve bu ülkelere anlaşmanın koşulları ihlal edildiğinde askeri müdahale hakkı tanıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle