GeriDünya İngiltere işkenceci askerleri konuşuyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İngiltere işkenceci askerleri konuşuyor

İngiltere işkenceci askerleri konuşuyor
refid:3926732 ilişkili resim dosyası

İngiltere dayakçı askerleri konuşuyor. NATO Hamas ile görüşmeyecek. Soğuklar Amerika’yı da vuruyor. İşte dünya basınında öne çıkan konular.

İngiliz basınının manşetlerinde bu sabah Iraklı gençleri döven askerler ile ilgili haberler var. The Guardian gazetesi manşet haberinde News of The World gazetesinin yayınladığı görüntülerin ardından başbakan Tony Blair’ın askerler hakkında soruşturma açılması talimatını verdiğini yazıyor. Guardian ayrıca başyazısında da aynı konuya değiniyor ve karikatür krizinin yaşandığı şu günlerde İngiliz askerlerinin Iraklı gençleri döverken görüntülerinin de ortaya çıkmasının kötü bir haber olduğunu ve sorumluların mutlaka gereken cezayı alması gerektiğini savunuyor. Dayak olayını başyazısında değerlendiren bir başka İngiliz gazetesi de Independent. Gazete yazıda bu olay düşmanlarımıza bir propaganda hediyesi olacaktır yorumunu yapıyor. Independent daha önce İngiliz askerlerinin karıştığı ve henüz aydınlanmamış olayları da hatırlatıyor ve “bu görüntüler Irak’taki milliyetçi direnişçilere ve tüm dünyadaki İslamcı fanatiklere güzel bir malzeme ve hediye olacaktır. İngiliz askerleri tam da NATO görevi için Afganistan’a gidecek iken bu görüntüler onlara yapılacak saldırı riskini artırmaktadır dolayısıyla bu kişilerin yaptığı tüm İngiliz askerlerine ihanettir” ifadelerini kullanıyor. Alman Die Welt gazetesi de haberi ilk sayfadan okuyucularına aktarırken daha önce de İngiliz askerlerinin Irak’ta benzer şiddet olaylarına karıştığını hatta bu nedenle 3 İngiliz askerin yargılandığını ve ordudan atıldığını hatırlatıyor. Fransız Le Monde gazetesi de ilk sayfasında İngiltere yeni bir kötü muamele vakası ile karşı karşıya diye yazıyor.

"İRAN GÖRÜŞMELERE KAPILARINI KAPATMAYACAK"
 
The Tehran Times gazetesinde bu sabah yer alan bir haberde İran Meclis sözcüsünün bu açıklamasına yer veriliyor. Sözcü Ali Haddad-Adel “İran herhangi bir ülke ile nükleer program görüşmelerine kapılarını kapatmayacaktır” diyor.  Haddad-Adel açıklamasında “Rusya’nın önerisi de görüşülebilir ama biz haklarımızı korumak istiyoruz olası bir görüşmede genel tavır daha önce Atom Enerjisi Kurumu ile yapılan görüşmelerden şüphesiz farklı olacaktır” ifadelerini kullanıyor. Sözcü Uluslar arası Atom Enerjisi Kurumu’nu da eleştiriyor. Haddad-Adel “Bir ülke nükleer programının amacının silah geliştirmek olmadığını açıklıyor ve ayrıca kapılarını da Uluslar arası Atom Enerjisi Kurumu’na denetimler için açıyor ama yine de nükleer enerji kullanmaktan men ediliyorsa o zaman Atom Enerjisi Kurumu’nun ne anlamı kalıyor” yorumunu yapıyor.

NATO HAMAS İLE GÖRÜŞMEYECEK

İsrail Ha’aretz gazetesi Filistin seçimlerinden zaferle çıkan ve Filistin’de hükümet kurma çalışmaları yürüten Hamas ile NATO’nun görüşmeyeceğini yazıyor. Gazete NATO genel sekreteri Jaap de Hoop Scheffer’in kendilerine verdiği mülakatta Hamas’ın Filistin’de yeni hükümeti kurması durumunda NATO’nun Hamas ile görüşmeyeceğini söylediğini belirtiyor. NATO savunma bakanları toplantısının ardından bu açıklamayı yapan genel sekreter bu kesinlikle imkansız ifadesini kullanıyor. Gazete daha önce Filistinli baş müzakereci Saib Erekat ve güvenlik danışmanı Muhammed Dahlan’ın talebi üzerine NATO genel sekreterinin büro şefini Filistinli yetkililer ile görüşmesi için Ramallah’a yolladığını hatırlatıyor. Ancak Ha’aretz, Hamas önderliğinde kurulacak bir hükümet ile NATO’nun görüşmesi için 26 üyenin onayı gerekecek ve bunların arasında Amerika da var ifadesini kullanarak görüşmelerin başlamasına ihtimal vermediğini ortaya koyuyor.

/images/100/0x0/55eb31dbf018fbb8f8b17d3d
CAMİ DUVARINDA HZ. MUHAMMED'E HAKARET

İsrail The Jerusalem Post gazetesi Kalkilya şehrinde bir caminin duvarına Hz. Muhammed’e hakaret içerin bir duvar yazısı yazıldığı haberini veriyor. Gazete görgü tanıklarının anlattıklarına göre duvar yazısı sabaha karşı bir arabayla caminin önüne gelen bir Yahudi yerleşimci tarafından yazıldı diyor. Jerusalem Post duvar yazısının ardından Filistinliler ile İsrail askerlerinin arasında gerginlik yaşandığını Filistinli gençlerin askerlere taşlarla saldırdığını belirtiyor. Gazete olaylar sırasında atılan taşlar sonucu bir İsrailli kadının yaralanarak hastaneye kaldırıldığını, İsrail polisinin de duvar yazısı ile ilgili soruşturma başlattığını belirtiyor.

SOĞUKLAR AMERİKA'YI VURUYOR

The New York Times gazetesinin bu sabahki manşet haberinde New York genelinde yaşanan çetin kış şartlarından bahsediliyor. Gazete New York’ta tarihin en sert kışlarından biri yaşanırken şehirde ulaşımda aksamalar yaşandığını ve birçok bölgede elektrik kesintileri milyonlarca kişinin elektriksiz kaldığını belirtiyor. The New York Times, ulusal meteoroloji kayıtlarının tutulmaya başlandığı 1869 yılından bu yana şehirde en büyük kar fırtınasının yaşandığına dikkat çekiyor. Gazete New York’un merkezinde bulunan Central Park’taki kar kalınlığının yaklaşık 69cm olduğunu ve bunun rekor bir değer olduğunu belirtiyor.  The New York Times kar yağışının tüm tahminleri aştığını ve meteoroloji uzmanlarının da bu çok nadir görülen bir durum açıklamasını yaptığını yazıyor.

/images/100/0x0/55eb31dbf018fbb8f8b17d3f
AMERİKAN BAŞKAN YARDIMCISI BİRİNİ VURDU

The Washington Post gazetesinin manşet altından verdiği haberde Amerika Birleşik Devletleri başkan yardımcısı Dick Cheney’nin geçtiğimiz cumartesi günü bir av partisi sırasında yanlışlıkla birini vurduğunu yazıyor. Gazete vurulan kişinin Harry Whittington adlı 78 yaşında Teksaslı bir avukat olduğunu belirtiyor. Gazete Cheney ile birlikte ava çıkarak avlanan Whittington’nın hemen hastaneye kaldırıldığını ve yoğun bakıma alındığını ve halen yoğun bakımda olduğunu yazıyor. Haberde Cheney’nin tüfeğinden çıkan saçmaların 78 yaşındaki avukatın yüzüne, göğsüne ve boynuna isabet ettiği belirtiliyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle