Dünya Haberleri

DÜNYA

  İngiltere: İran kışkırtmayı tercih ediyor

  Hürriyet Haber
  30.11.2009 - 12:23 | Son Güncelleme:

  Birleşik Krallık, İran'ın 10 yeni nükleer tesis inşa etme kararına tepki gösterdi. Dışişleri Bakanı David Miliband, "İran, bizimle çalışmak yerine kışkırtmayı tercih ediyor" dedi.

  Miliband, Dışişleri Bakanlığının resmi internet sayfasında yayımlanan açıklamasında şunları kaydetti: "İran, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun (UAEK) yönetim kurulunda kabul edilen karara, daha fazla nükleer tesis inşa edeceğini açıklayarak, karşılık vermiştir.
  Bu örnek durum, İran'la karşı karşıya olduğumuz önemli sorunu ortaya koymaktadır. Defalarca İran'ın sivil bir nükleer programa sahip olma hakkı bulunduğunu, ancak niyetleri konusunda uluslararası güveni kazanması gerektiğini söyledik. İran, bizimle çalışmak yerine kışkırtmayı tercih ediyor."

  İran'ın bu tavrının uluslararası toplumun sakinliğini, kararlılığını ve birliğini artıracağını vurgulayan Miliband, "İran'ı buna itibar etmeye ve uzanan eli kabul etmeye çağırıyorum" dedi.

  Birleşik Krallık Dışişleri Bakanlığı önceki gün yaptığı açıklamayla da, UAEK yönetim kurulunda kabul edilen İran'la ilgili kararın, "uluslararası toplumun İran'ın niyeti ve fiilleriyle ilgili endişelerinin güçlü bir işareti olduğunu" bildirmişti.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı