GeriDünya İngiltere Irak'taki asker sayısını düşürecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İngiltere Irak'taki asker sayısını düşürecek

İngiltere Başbakanı Gordon Brown, Irak'taki 5 bin civarında olan İngiliz askerlerinin sayısını 2008 yılı ilkbaharından itibaren 2 bin 500'e düşüreceklerini açıkladı.

Avam Kamarasına bilgi veren Brown, çekilme stratejisinin Irak hükümeti ile yapılan görüşmeler ve Irak'ın güneyinde yaşanan gelişmeler sonucu belirlendiğini söyledi.

Asker çekmenin ilkbahar aylarında başlayacağını, bölgede 2 bin 500 İngiliz askerinin kalacağını kaydeden Brown, kalan diğer askerlerin çekilmesiyle ilgili kararın ise ancak ilk çekilme dalgasının tamamlanmasından sonra verileceğini bildirdi.

Brown, Basra'da güvenlikle ilgili görevin iki ay içinde Irak güçlerine devredileceğini ve İngiliz askerinin bölgede çatışma rolünün tümüyle sona erdirileceğini belirtti.

Bundan sonra asıl dikkatlerini Irak güçlerinin eğitimi ve onlara verilecek danışmanlık üzerinde toplayacaklarını ifade eden Brown, 500 civarındaki İngiliz askerinin de Irak dışına çıkarılacağını, ancak Orta Doğu bölgesinde kalarak Irak'ta görevlerini sürdüren güce destek vereceğini bildirdi.
Brown, İngiliz askerine bölgede bulunduğu süre içinde 12 aydan uzun süre yardımcı olan çevirmen ve benzeri sivillere bir başka yere yerleşmeleri, ülkeyi terk etmeleri veya belli koşullarda İngiltere'ye gelmeleri için fırsat tanınacağını da söyledi.

Bu arada, İngiliz yetkilileri bölgede tutulacak askerlerin büyük olasılıkla Kuveyt'te konuşlandırılacağını belirtiyor.

Başbakan Brown, parlamentodaki konuşması sırasında erken seçim konusunda "U dönüşü" yaptığı yolunda muhalefet partilerinden gelen eleştirilere de yanıt verdi ve bunun bir zafiyet göstergesi olmadığını savundu.

Gerçek güç ve kararlılığın ülkenin ekonomisi, güvenliği ve savunması alanında uzun vadeli kararlar alabilmekle gösterilebileceğini belirten Brown, danışmanlarına yüklenilmemesi gerektiğini, geçen haftalarda olan biten her şeylin tek sorumlusunun kendisi olduğunu söyledi.

Seçim yapmama kararını daha erken alması gerektiği yolundaki eleştirileri de yanıtlayan Brown, "Kuşkusuz bu karar daha önce de alınabilirdi. Belki de bunu daha önce yapmalıydım" dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle