GeriDünya İngiltere Begüm’ü tartışıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İngiltere Begüm’ü tartışıyor

İngiltere Begüm’ü tartışıyor

İki arkadaşıyla birlikte dört yıl önce Suriye’ye giderek terör örgütü DEAŞ’a katılan ve geçen hafta Suriye’de bir mülteci kampında bulunan 19 yaşındaki İngiltere vatandaşı Şamima Begüm, İngiltere’de tartışma konusu olmaya devam ediyor.

İki çocuğunun ölümünün ardından Jarrar adını verdiği bir erkek bebek dünyaya getiren Begüm, İngiltere’ye geri dönmek istiyor. İngiliz yetkililer bu talebe mesafeli. Begüm’ün Hollanda vatandaşı DEAŞ’lı kocası Yago Riedijk’in ise bir silahlı gruba teslim olduğu düşünülüyor.

İNGİLİZ YETKİLİLER: YARGILANABİLİR

Genç kadın, İngiliz Sky News’e yaptığı açıklamada, Suriye’ye gitme konusunda bir bakıma yanlış yaptığını, ama pişman olmadığını söyledi. Begüm’ün ailesinin avukatı Muhammed Tasnime Akunjee, Begüm’ün daha önce iki bebeğini kaybettiğine işaret ederek, “Sağlıklarından endişe ediyoruz, geri dönmelerini istiyoruz” dedi. İngiliz yetkililer, Şamima Begüm’ün kendi imkanlarıyla geri dönebileceğini, ancak döndüğünde yargılanabileceğini söylüyor. Şamima Begüm’ün DEAŞ’a katılan İngiltere vatandaşı arkadaşlarından Kadiza Sultana’nın infilak eden bir evde öldüğü tahmin ediliyor. Amira Abase’nin ise akıbeti bilinmiyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle