GeriDünya İngiltere Başbakanı Cameron: Milyonlarca insan gibi ben de çok mutluyum!
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İngiltere Başbakanı Cameron: Milyonlarca insan gibi ben de çok mutluyum!

İngiltere Başbakanı Cameron: Milyonlarca insan gibi ben de çok mutluyum!
refid:27234545 ilişkili resim dosyası

İngiltere Başbakanı David Cameron, İskoçya’da yapılan bağımsızlık referandumunun ardından Londra’daki başbakanlık konutunun önünde yaptığı konuşmada “İskoçya halkı konuştu. Verdikleri cevap çok net. Onlar dört milletten oluşan ülkemizin dağılmasına izin vermediler ve milyonlarca insan gibi ben de çok mutluyum” dedi.

İskoçya’da hem bağımsızlık yanlılarının hem de ülkenin Birleşik Krallık’ta kalmasını isteyenlerin “çok başarılı kampanyalar yürüttüğünü” söyleyen ve iki taraftan siyasetçi ve aktivistleri tebrik eden başbakan “Şimdi yeniden bir araya gelmemiz ve ileriye bakmamız gerekiyor” dedi.

REFERANDUMA GİTMEK DOĞRU KARARDI
Muhafazakar Parti lideri sözlerine “Ben Birleşik Krallık’ı çok seviyorum ancak aynı zamanda bir demokratım. Bu nedenle SNP’nin İskoçya Parlamentosu’ndaki iradesine saygı gösterip referanduma gitmenin doğru bir karar olduğuna inanıyorum” diyerek devam etti.

Artık İskoç halkının gelecekleri ile ilgili kesin kararını verdiğinin altını çizen Cameron “Bunun tekrarı, tartışması olamaz. İskoç halkının kesin kararını öğrendik” dedi.

TÜM MİLLETLERE YENİ HAKLAR VERİLECEK
İskoç halkına referandum kampanyaları sırasında onlara verilen tüm sözlerin tutulacağı konusunda garanti veren başbakan “Şimdiye kadar yetki devretme konusunda İskoç halkına verdiğimiz tüm sözleri tuttuk bundan sonra da sözlerimizi tutmaya devam edeceğiz” dedi.

İskoçya Parlamentosu’na yeni yetki ve özgürlükler tanıma konusunda İngiltere’nin üç ana partisinin fikir birliği içinde olduğunu belirten başbakan, İskoçya ile ilgili yapılacak yeni düzenlemelerin Kasım ayında onaylanacağını ve konu ile ilgili yasa tasarılarının Ocak ayında yayınlanacağını açıkladı.

Başbakan İskoçya Hükümeti’ne yapılacak yetki devri sürecini bu yıl Glasgow’da gerçekleştirilen İngiliz Milletler Topluluğu Olimpiyat Oyunları’nın sorumlusu Lord Robert Haldane Smith’in yöneteceğini söyledi.

İNGİLTERE’YE DE YENİ HAKLAR GELİYOR
Konuşmasında Birleşik Krallık yönetiminin İskoçya’nın sesini duyduğunu belirten Cameron şimdi sıranın ülkedeki diğer milletlerin de seslerini duymaya geldiğini söyledi.

İskoçya halkı gibi İngiltere, Galler ve Kuzey İrlanda’da yaşayan Birleşik Krallık vatandaşlarının da yeni haklar kazanması gerektiğini düşünen Başbakan, “İngiliz yasaları için İngiliz oyları” olarak anılan ve İngiltere’yi ilgilendiren yasaları İngiltere’den seçilmiş milletvekillerinin yalnız başlarına çıkartmasını öngören yasanın yakında yürürlüğe sokulmasını planladığını söyledi.

Başbakan Cameron, bu süreci yönetmesi için Dışişleri eski bakanı William Hague’i görevlendirdiğini ve ana muhalefetteki İşçi Partisi’nin de bu süreçte kendilerine destek vereceğini umduğunu belirtti.

İNGİLİZ MİLLİYETÇİLERİNİ SAKİNLEŞTİRMEYE ÇALIŞIYOR
Uzmanlar David Cameron’ın “İngiliz yasaları için İngiliz oyları” yasasını gündeme getirmesinin başlıca nedeninin İskoçya’ya vadedilen yeni haklardan rahatsız olan milliyetçi İngiliz seçmeni memnun etmek olduğunu belirtti.

İskoçya Parlamentosu’na geniş yetki devirleri yapılacağı açıklandığında İngiliz seçmenlerin yanı sıra Muhafazakar Partili milletvekillerinden de büyük tepkiler gelmiş, hatta bazı parlamenterler bu yetki devrini önlemek için başbakana karşı çıkmaktan çekinmeyeceklerini söylemişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle