GeriDünya İngilizler ülkede kuş gribi salgını bekliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İngilizler ülkede kuş gribi salgını bekliyor

İngiltere'de yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, kuşların göçü, ülkede bu yıl kuş gribi salgınını kaçınılmaz hale getiriyor.

Informa adlı şirket tarafından desteklenen araştırmayı yapan uzmanlar, kuş gribinin güneydoğu Asya'da son derece yaygın olduğuna işaret ederek, virüsün İngiltere'ye eninde sonunda geleceğini kaydettiler.
Araştırmayı rapor haline getiren Richard Bowles, kuş gribinin yabani kuşların yaz ve sonbahar göçleri nedeniyle İngiltere'ye gelebileceğini belirterek, “Eğer virüs gelecek aylarında hala İngiltere'ye ulaşmamış olursa bu benim için büyük bir sürpriz olacaktır” dedi.
Çevre, Gıda ve Kırsal Kesim Sorunları birimi sözcüsü ise göçmen kuşların göç yolu üzerindeki bütün kanatlı hayvan çiftliklerinin, hayvanlara verilen yem ve suların içerde tutulması yolunda uyarıldıklarını açıkladı.
Bu arada İngiliz basını yarın Vietnam'da açıklanacak bir başka araştırmanın sonuçlarına da yer verdi ve araştırmacıların kuş gribi salgınının bütün dünya tarafından çok uzun süre küçümsendiği sonucuna vardıklarını bildireceklerini yazdı. Aynı araştırmanın sonuçlarının, Vietnam'da virüsün bulaştığı insan sayısının bilindiğinden yüzlerce kat daha fazla olduğuna dikkat çekeceğini de duyuran İngiliz gazeteleri, Vietnam'da 2004'ten beri H5N1'in 87 kişiye bulaştığına dair resmi açıklamaları hatırlattı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle