Dünya Haberleri

DÜNYA

  İngilizler havlu attı

  A.A.
  05.10.2008 - 09:46 | Son Güncelleme:

  Afganistan'daki İngiliz birliklerinin komutanı Tuğgeneral Mark Carleton-Smith, bu ülkede kesin bir askeri zaferlerinin mümkün olmadığını, Taliban'ın uzun vadede çözümün bir parçası olabileceğini söyledi.

  The Sunday Times'a açıklama yapan Smith, “Bu savaşı kazanamayacağız” dedi. Smith, buna karşın Taliban ayaklanmasının “yönetilebilir bir düzeye düşürüldüğünü” kaydederek, Taliban tehdidinin bu düzeyiyle Afgan ordusu tarafından üstlenilebileceğini ifade etti.

  Taliban ile bir anlaşma yapılması konusunun da masaya getirilebileceğini ifade eden İngiliz komutan, “Eğer Taliban masanın öbür tarafına oturur ve bir siyasal çözümden söz ederse, bu durum tam da bu tür ayaklanmaları sonuçlandıran bir gelişme olur” diye konuştu.

  Fransa'da yayımlanan haftalık Le Canard Enchaine dergisinin Çarşamba günü çıkan son sayısında da İngiltere'nin Kabil Büyükelçisi Sherard Cowper-Coles'un, “yabancı birliklerin, Afganistan'ın sorunlarına sorun eklediğini söylediği” öne sürüldü.

  Dergiye göre büyükelçi, bir Fransız yetkiliyle görüşürken, “Afganistan'ın makul bir diktatör tarafından yönetilmesi uygun olur. Yabancı birlikler, ülkenin sorunlarına sorun ekledi” dedi.

  İngiltere hükümeti ise dün yaptığı açıklamada, “Hükümetimizin, Afganistan'daki askeri operasyonun başarısızlıkla sonuçlanacağı görüşünde olduğu iddiaları doğru değil” denildi.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı