GeriDünya İngiliz SAS'lara gizli görev
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İngiliz SAS'lara gizli görev

NATO'nun hava operasyonuyla birlikte Kosova'daki Sırp saldırılarının tırmanması, kara savaşının ufukta iyice belirlemesine yol açtı. İngiltere, bu amaçla olası bir kara savaşına katılmak üzere en seçkin birliği olan SAS komandılarını bölgeye gönderme kararı aldı. Sırp kasaplarını ancak kara birliklerinin hizaya getirebileceği görüşleri yaygınlaşmaya başladı. Son çare olarak kara kuvvetlerini devreye sokmayı düşünen NATO'nun İngiliz komutanları, SAS komandolarına gizli operasyonlarında Kosova'da yapılan katliamların elebaşlarını bulup öldürme görevini verdiler. Haberi manşetten veren Sunday Mirror gazetesi, ‘‘SAS'lar Savaş Lordları'nı öldürmek için devrede’’ başlığını kullandı. SAS'ları Kosova'ya gönderme kararını NATO'nun aldığı öğrenildi.

İngiltere Savunma Bakanı George Robertson, Sırp savaş suçlularının adalet önüne çıkartılacağını ileri sürerken ‘‘Bunun nasıl yapılacağını ve kimin yapacağını söylemeyeceğim’’ dedi. SAS Kaçırma Birlikleri'nin Sırp kasaplarının peşine düşecekleri anlaşıldı.

Hedefteki 3 kasap

SAS'ın hedefleri arasında Slobodan Miloseviç'in üç kasabının bulunduğu bildirildi:

Vojislav Seselj: Hava saldırısı durumunda Batılı rehineler alacağını söyleyen Başbakan Yardımcısı.

Zeliko Raznatovic: Arkan olarak tanınan en ünlü kasap. Bosna Savaşı sırasında 2 bin Müslümanı öldürdüğü söyleniyor.

General Hebojska Pavkovic: Kosova'daki Silahlı Kuvvetler lideri. Ne pahasına olursa olsun Kosova'yı savunacağını söyledi.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle