GeriDünya İngiliz SAS komandoları istihbarat için Sincar'da
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  72
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İngiliz SAS komandoları istihbarat için Sincar'da

İngiliz SAS komandoları istihbarat için Sincar'da
refid:27004347 ilişkili resim dosyası

İngiliz gazeteleri, bugünkü baskılarında İngiltere'nin terörle mücadelede en büyük gücü olan ünlü SAS komandolarının Sincar Dağı'nda istihbarat toplamalarını manşetlerine taşıdı. Bazı gazeteciler, İngiliz hükümetinin "Kuzey Irak'ta asker bulundurmayacağız" açıklamalarına gönderme yaparak, "SAS askerlerimiz zaten orada" ifadesiyle, Portekiz'de tatilden dönen İngiltere Başbakanı David Cameron'a karşılık verdiler.

Bir ABD askeri timinin Ezidi göçmenlere yönelik kurtarma operasyonuna ilişkin değerlendirmesi yapmak için Sincar'a inip ayrıldığını yazan İngiliz basını, SAS komandolarının istihbarat toplamak için Sincar Dağı çevresinde faaliyet gösterdiğine dikkat çekti.

İngiliz SAS komandoları istihbarat için Sincarda ABD KUZEY IRAK’TA IŞİD’İ VURDU

Telegraph gazetesi, İngiltere'nin Irak'taki Ticaret Müşaviri Emma Nicholson'ın ifadelerine dayanarak, SAS subaylarının ABD askerleriyle birlikte istihbarat toplama faaliyetinde bulunduklarını ve yaklaşık altı haftadır Irak'ta olduklarını bildirdi.

DHA'nın haberine göre, Guardian gazetesi ise, "ABD, göçmen kurtarmayı değerlendirirken SAS askerleri Irak'a gönderildi" başlığını kullandı. ABD yönetimindeki Sincar Dağı'ndaki binlerce Ezidi’yi kurtarma operasyonundan önce İngiliz SAS askerlerinin Kuzey Irak'ta kullanıldığını yazan The Guardian, SAS askerlerinin Sincar Dağı yakınlarına konuşlandırıldığını yazdı. Gazete, ABD'nin bölgeye asker göndermeyi de düşünebileceğini yazdı. Haberde İngiliz kuvvetlerinin kurtarma operasyonunda kullanmak üzere 55 asker taşıyabilen dört personelli, saatte 185 mil yapan Chinook helikopterlerini Sincar'a gönderdiği belirtildi.

CAMERON OPERASYON PLANINI ASKIYA ALDI
Ancak ABD'nin Sincar Dağı'ndaki durumun "korkulduğu kadar kötü olmadığını" açıklamasının ardından İngiltere Başbakanı Cameron'ın da bölgedeki mültecilerin kurtarılmasına yönelik operasyon planlarını askıya aldığı belirtildi.

Cameron dün, 30 bin mültecinin mahsur kaldığı Sincar Dağı'na düzenlenebilecek bir kurtarma operasyonunda İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri'ne ait Chinook helikopterlerinin de katılabileceğini söylemişti.

Pentagon'dan bu sabah yapılan açıklamada, kurtarma operasyonu düzenlenmesi ihtimalinin çok daha düşük olduğu ve ABD özel birliklerinin yaptığı değerlendirme neticesinde dağdaki mülteci sayısının 5 bin civarında olduğu belirtilmişti.

Bölgede inceleme yapan 20 kişilik ABD askeri personelinin güvenli şekilde Erbil'e döndüğü açıklandı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle