GeriDünya İngiliz polisi korsanlarla görüşmelere başladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İngiliz polisi korsanlarla görüşmelere başladı

Afganistan’dan kaçırıldıktan sonra 165 yolcusu ve mürettebatıyla birlikte Londra’daki Stansted havaalanına indirilen uçaktaki korsanlarla görüşmeler sürerken, Essex polisi şu anda sadece yolcuların ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştığını açıkladı.

Uçağın sabaha karşı Stansted’e indirilmesinden bu yana yapılanları özetleyen Essex Polis Şefi John Broughton, korsanlarla görüşmelerin İngilizce olarak sürdürüldüğünü, görüşmelerde şimdilik uçaktaki yolcu ve mürattebatın yiyecek, içecek, tuvalet malzemesi ve ilaç gibi ihtiyaçlarının neler olduğu ve nasıl karşılanacağı üzerinde durduklarını ifade etti.

Olayın can kaybı olmadan atlatılması için Essex polisi ile çevre polis teşkilatlarından gelen elemanların tümünün görev yaptıklarını belirten Broughton, olayın kayıpsız atlatılması için „uzun, dikkatli ve hassas“ bir çalışma yapacaklarını ifade etti.

Broughton, bir soru üzerine, uçaktaki hava korsanlarının taleplerine dair net bir mesaj almadıklarını ifade ederken, İngiltere Dışişleri Bakanlığı’nın da, başta Rusya Federasyonu olmak üzere ilgili ülkelerin hükümetlerle yakın bir işbirliği içinde olduğunu anlattı.

Uçaktaki yolcu ve mürettebatın milliyetleri hakkında henüz bilgi sahibi olmadıklarını söyleyen Broughton, uçakla nasıl bir yöntemle bağlantı kurduklarına dair bir soru üzerine de, „Bunu açıklayamam, ama pekçok yöntem kullanılıyor“ dedi.

Bu arada, basın toplantısına katılan Stansted havaalanı sözcüsü John Steent de, havaalanında kısıtlı da olsa bazı seferlerin yapılabildiğini, ancak pekçok seferin ilgili havayolu şirketi tarafından ertelendiğini açıkladı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle