Dünya Haberleri

DÜNYA

  İngiliz ordusu 22 yeni helikopter alıyor

  Hürriyet Haber
  15.12.2009 - 14:47 | Son Güncelleme:

  Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı, Afganistan'daki hava desteği için 22 yeni Chinook helikopteri alacağını ancak bu helikopterlerin alımı için savunma alanında bazı kısıtlamalara gidileceğini duyurdu.

  Ağır yük helikopteri olan Chinook helikopterlerinin ülke için maliyetinin gelecek 10 yılda 1 milyar sterlin olacağı bildirildi. 2013'de alımı tamamlanarak, Afganistan'a gönderilmesi planlanan helikopterlerin maliyetinin, ülkenin Rutland'daki hava üssünün kapatılması ve bazı hava üslerinin küçültülmesiyle karşılanacağı kaydediliyor.

  İngiliz Savunma Bakanı Bob Ainsworth'ün konuya ilişkin bugünkü açıklamasının, "Birleşik Krallık'ın Afganistan'da yeterli sayıda helikopteri ve teçhizatı olmadığı" eleştirilerinin ardından geldiğine dikkat çeken basın kuruluşları, Ainsworth'ün 22 yeni Chinook helikopteri alınacağını duyurmasıyla ülkenin Chinook filosunun 48'den 70'e çıkacağını bildirdi.

  İngiliz Channel 4 televizyon kanalında geçen hafta yer alan bir haberde de savunma giderlerini kısma planı kapsamında Birleşik Krallık'ın en az bir hava üssünü kapatacağı, Kıbrıs'taki üssünü de küçülteceği bildirilmişti.

  Savunma Bakanlığı'nın uçak, gemi ve denizaltılar için geçen 10 yılda 6 milyar sterlin harcayarak bütçesini aştığı ve mali sıkıntıda olduğu duyurulmuştu.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı