Dünya Haberleri

DÜNYA

  İngiliz medyasında Türkiye'nin sesi

  Hürriyet Haber
  27.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bilkent Üniversitesi'nde görevli İngiliz Prof.Norman Stone, The Observer'da yayınlanan yazısında, ‘Yunanistan son yüzyılda Türkiye’ye üç kez saldırdı ama, 1922'de kazanan Türkiye oldu' dedi.

  İngiltere'nin Türkiye politikasını protesto ederek Türkiye'ye yerleşen ve Bilkent Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler dersleri vermeye başlayan Prof Norman Stone, İngiliz basınında Türkiye'nin en ateşli savunucusu oldu. Dün The Observer Gazetesi'ne yayınlanan makalesinde Stone, ‘Yunanlılar Türkiye’yi saldırganlıkla suçluyorlar ama asıl onlar son yüzyılda 3 kez Türkiye'ye saldırdı' diyerek gerçekleri ortaya koydu.

  1974 yılında Kıbrıs'taki Türk azınlığı yok etmekle tehdit eden Rumların teröristlerin isimlerini caddelere verdiklerine dikkat çeken Norman Stone, Kıbrıs meselesini ‘manşetlerdeki en gülünç uluslararası sorun’ olarak değerlendirdi. ‘Türklerin Yunanlıların geri dönmelerinden korkması için her türlü neden mevcut’ diye yazan Norman Stone şu yorumu yaptı:

  ‘Rumlar Rus füzeleri için milyonlarca dolar harcıyor ve büyük bir askeri havaalanı kuruyor. Bir yandan da Kıbrıslı Türkleri hiçe sayarak Avrupa Birliği’ne başvuruyorlar. Geçtiğimiz dönemde Balkanlar'da yaşayan milyonlarca Türk etnik temizliğe tabi tutuldu, Kıbrıs'ta Yunanlılar ya da Rumlar tarafından uygulanan mezalim hala hafızalarda taze.

  Anayasal güvenceler ihlal edildi. Kıbrıs Rum lideri Glafkos Klerides, ‘Hiperides’ kod adlı bir EOKA teröristiydi. Kıbrıslı Türkler yoksulluk yüzünden göç ediyor. Uluslararası ambargo narenciye ihracatını ve turistlerin dolaşımını engelliyor. Eğer KKTC bağımsız bir ülke olarak kabul görse bu sorunlar ortadan kalkacak.'

  Yunanistan'ın Türkiye'ye son yüzyılda 3 kez saldırdığını ve sonunda 1922 yılında kazananın Türkiye olduğunu hatırlatan Stone, ‘Türkiye Avrupa’da en hızlı büyüyen ekonomiye sahip. Yunanlıların Kıbrıs'ı unutup en önemli komşularıyla iyi ilişkiler kurması daha makul olacak' dedi.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı