Dünya Haberleri

DÜNYA

  İngiliz kayıpları artıyor

  Derleyen: Mehmet SÜMER
  01.02.2006 - 09:33 | Son Güncelleme:

  Irak’ta ölen İngiliz askerlerin sayısı 100’e ulaştı. İran basınından 'nükleer tepki'. Putin güçlü başkanlık sistemini savunuyor. İşte dünya basının öne çıkan haberler.

  Irak’ta görev yapan İngiliz askerlerinden birinin daha hayatını kaybetmesi ve toplam kaybın 100’e ulaşması bu sabah tüm İngiliz gazetelerinin manşet konusu. The Guardian gazetesi “Blair 100. asker kaybı yüzünden fikrini değiştirmeyi reddediyor” manşeti ile verdiği haberinde Basra’da görevli 31 yaşındaki İngiliz asker Gordon Pritchard’ın hayatını kaybetmesi sonucu İngiltere’nin Irak’taki kayıplarının 100’e ulaştığı ancak hükümetin buna karşın Irak’tan çekilmeyi hızlandıracak bir harekete girişmeyeceği belirtiliyor. The Guardian hayatını kaybedenlerin ailelerinin tepkisine rağmen başbakan Tony Blair’ın yaptığı açıklamada kayıplar nedeniyle oradaki görevimizden vazgeçmeyeceğiz ve demokrasi için bunlara katlanmalıyız ifadelerini kullandığına dikkat çekiyor.

  İRAN'DAN SERT TEPKİ

  İran’da yayımlanan The Tehran Times gazetesinin bu sabahki manşet haberinde İran güvenlik yüksek konseyi sekreteri Ali Lerijani’nin açıklamalarına yer veriliyor. Lerijani açıklamasında İran’ın BM güvenlik konseyine sevk edilmesinin nükleer programı ile ilgili diplomatik tüm çabaların sona ermesi anlamına geleceğini söylüyor. AB ile şu ana kadar yürütülen görüşmelerden aslında umutlu olduklarını belirten Lerjani AB’ye İran ile görüşmelere devam tavsiyesinde bulunuyor.

  PUTİN GÜÇLÜ BAŞKANLIK İSTİYOR

  Rusya devlet başkanı Viladimir Putin başkanın elindeki yetkilerin güçlü olması gerektiğini savunuyor. The Moscow Times gazetesinin manşet haberinde Rusya devlet başkanının Kremlin Sarayı’nda bir grup gazeteci ile yaptığı görüşmede ülkedeki siyasi partilerin hükümet kurmak konusunda hala zayıf olduğunu dolayısıyla güçlü bir başkanlık sisteminin gerekli olduğunu savunduğu belirtiliyor. Dış politikadan 2008 başkanlık seçimlerine kadar birçok konuda açıklamalar yapan Rusya devlet başkanı 2008’de yeniden aday olup olmayacağı konusuna açıklık getirmiyor ancak bir soru üzerine Putin kendisinin yeniden adaylığı konusuna seçmenlerin karar vereceğini söylüyor. Gazete ayrıca Putin’in  İngiltere ile aralarında casusluk yaptıkları iddia edilen 4 diplomatın sınırdışı edilmeyeceklerini belirterek”bırakalım bu insanlar istihbarat servislerinde otursunlar bu insanları burada kontrol altında tutabiliyor olmak bize memnuniyet verir” açıklamasını yaptığını yazıyor.

  HAMAS HALA İSRAİL'E SALDIRMAYI DENİYOR

  The Jerusalem Post gazetesinde yer alan bir haberde Filistin’de yapılan seçimlerden zaferle çıkan Hamas’ın hala İsrail’e saldırı planları yaptığı iddia ediliyor. Gazete bu iddiasını üst düzey bir İsrail askeri yetkilisine dayandırıyor. Aynı yetkili “Seçimlerden sonra Hamas’ta değişen bir şey yok hala yeni teknoloji silahlar ve roketler edinmeye devam ediyorlar” diyor. Gazete ayrıca İsrail güvenlik güçlerinin dün yaptığı operasyonda gözaltına alınan 22 kişiden 8’inin Hamas militanı olduğunu yazıyor.

  AMERİKA DÜNYANIN GÜVENLİ KILINMASI İÇİN TEK ALTERNATİF

  Amerika Birleşik Devletleri başkanı George Bush’un yaptığı ulusa sesleniş konuşması bu sabah birçok dünya gazetesinde ilk sayfadan aktarılıyor. Bush’un açıklamaları Amerikan basınında ise manşetten veriliyor. The New York Times gazetesi Bush’un dün akşamki konuşmasını bugüne kadarki en çarpıcı hitabı olarak yorumluyor. Bush konuşmasında Amerikan halkından ülkenin ekonomisine güvenmelerini ve korkmamalarını söylerken ülkenin petrole olan bağımlılığını azaltma yoluna gideceklerini belirtiyor. Bush ülkenin %75 olan ortadoğudan yaptığı petrol ihracını kısacağını ve 2025 yılına kadar alternatif enerji kaynaklarına yöneleceklerini ifade ediyor. Uluslararası konulara da değinen Amerika Birleşik Devletleri başkanı Filistin’de seçimleri kazanan Hamas’a silah bırak ve İsrail’i tanı çağrısı yapıyor. Gazete ülkede büyük tartışmalara neden olan telefonların dinlenmesi yasası ile ilgili olarak da Bush’un yasayı savunduğunu ve “11 Eylül saldırılarını yapanlar El Kaide yöneticileri ile telefon görüşmeleri yaptılar ve biz bundan haberdar olamadık” dediğini yazıyor.

  HOLLANDA AFGANİSTAN'DA ASKERİ VARLIĞINI TARTIŞIYOR

  The Financial Times gazetesinin haberine göre Hollanda parlamentosu bugün Afganistan’daki askelerinin durumunu görüşecek. 1200 askeri ile Afganistan’daki NATO gücünde en çok askeri bulunan 7. ülke olan Hollanda’nın başbakanı Balkanende Uruzgan bölgesine de asker göndermeyi öneriyor. Parlamentonun bugün konuyu karara bağlaması bekleniyor. Hollanda askerleri Afganistan’da Kandahar’da ve Kuzey’deki yeniden yapılan çalışmalarında görev alıyorlar.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı