GeriDünya İngiliz istihbaratı Blair'i Irak için uyarmış: Savaş haklı gösterilemez
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İngiliz istihbaratı Blair'i Irak için uyarmış: Savaş haklı gösterilemez

İngiliz dış istihbarat servisi MI6'nın, Başbakan Tony Blair'i, Irak savaşının haklı gösterilemeyeceği konusunda uyardığı bildirildi.

Eski Başbakanlık danışmanı Stephen Wall, bir televizyon programında, dönemin MI6 Başkanı Richard Dearlove'un, Blair'i, Irak'a savaş açmak için öne sürülen gerekçelerin doğru olmadığı konusunda uyardığını ifade etti.

  

Wall, savaşla ilgili gerekçelerin, ABD'nin Irak'ı işgal etmesini sağlayacak şekilde ayarlandığının Blair'e söylendiğini anlattı.

  

Eski danışman, Dearlove'un, Temmuz 2002'de Blair ile görüşmesinde, istihbarat bilgilerinin, ABD yönetiminin Irak savaşını başlatabileceği şekilde kullanıldığını anlattığını kaydetti.

 

STRAW: ÇİN'İN TAYVAN'A YAKLAŞIMI, AB'NİN SİLAH AMBARGOSUYLA İLGİLİ PLANLARINI GÜÇLEŞTİREBİLİR

 

Bu arada İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw, ”Çin'in Tayvan'a yaklaşımı, AB'nin silah ambargosuyla ilgili planlarını güçleştirebilir” dedi.

Straw, Çin'in, resmen bağımsızlık ilan etmesi halinde Tayvan'a saldırma tehdidinde bulunmasının, bu ülkeye uygulanan silah ambargosunun kaldırılması ihtimaline gölge düşürdüğünü söyledi.
  
Silah ambargosunun kaldırılmasına karşı çıkan ABD'nin bu görüşüne sıcak yaklaştığı izlenimi veren açıklamasında Straw, Pekin yönetiminin, insan haklarına saygı konusundaki kayıtsızlığının problem yarattığını belirtti.
  
Straw, “Kendi gerekçeleri doğrultusunda Tayvan'a güç kullanımıyla ilgili yeni yasayı kabul ettiler. Bu oldukça güç siyasi bir ortam yarattı” dedi.
  
Straw, “Ambargonun yakın bir zamanda kaldırılacağını düşünüyor musunuz?” sorusu üzerine, konunun Avrupa Konseyi'nin bu haftaki gündeminde olmadığını kaydetti.
  
Silah ambargosu, 1989'da Tiananmen Meydanı'nda düzenlenen demokrasi yanlısı öğrenci gösterisinin kan dökülerek engellenmesi üzerine uygulamaya konmuştu.
  
ABD, bölgedeki askeri dengenin bozulacağı düşüncesiyle ambargonun kalkmasına karşı çıkarken, İngiltere, silah satışının serbest bırakılması fikrine ilke olarak destek veriyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle