GeriDünya İngiliz hemşireye idam hükmü
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İngiliz hemşireye idam hükmü

Suudi Arabistan'da cinayetten yargılanan ve davalarını dünya medyasının aylardır ilgiyle izlediği iki hemşireden biri idama diğeri ise 8 yıl hapis ve kırbaç cezasına çarptırıldı.

İngiliz hemşirelerin kurbanı, Avustralyalı hemşire Yvonne Gilford'un ailesini temsil eden hukuk firması dün bir açıklama yaptı ve 38 yaşındaki Deborah Parry'nin ‘teamüden adam öldürmekten suçunun kesinleştiğini, suç ortağı Lucille McLauchlan’a da gereken cezanın verildiğini' duyurdu. Firmanın açıklamasında ‘Gilford ailesi, mahkemenin kararını memnuniyetle karşıladı. Ancak hiçbir şey Yvonne’yi geri getiremez. Umut ederiz ki Tanrı'nın yardımıyla bu olayı geçmişe gömecekler' denildi ve böylece kararın ilk kez kamuoyuna resmen duyurulduğuna dikkat çekildi. Suudi Arabistan'daki şeriat yasalarına göre idam, ‘kellenin uçurulması’ anlamına geliyor. Uyuşturucu kaçakçılığı, rüşvet gibi suçlardan şimdiye kadar çok sayıda yabancı meydanlarda idam edilirken, Deborah Parry Suudi Arabistan'da kellesi uçurulacak ilk Batılı olacak. Şeriat yasalarına göre, Yvonne Gilford'un ağabeyi Frank Gilford, hemşirelerin hayatını bağışlama hakkı olmasına karşın, idam kararında ısrar ediyor.

Olay, 11 Aralık 1996'da Dahran'daki Kral Fahd Askeri Tıp Merkezi'nde meydana gelmiş ve 55 yaşındaki Avustralyalı hemşire boğularak ve hunharca bıçaklanarak öldürülmüştü. Yvonne Gilford'un kredi kartlarını kullanmaları İngiliz hemşireleri ele vermiş ve 19 Mayıs'ta adaletin önüne çıkmışlardı. Parry ve McLauchlan, Gilford'u öldürdüklerini önce kabul sonra inkar etmişler ve cinsel taciz baskısıyla ve ülkeden çıkış vaadi karşılığında cinayeti itiraf ettiklerini belirtmişlerdi.

Suudi yasalarına göre kararın temyizi mümkün. Ayrıca Kral'ın idamı onaylaması gerekiyor.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle