GeriDünya İngiliz binbaşıyı da körkuyuya atmışlar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İngiliz binbaşıyı da körkuyuya atmışlar

İngiliz binbaşıyı da körkuyuya atmışlar

KIBRISLI Rumların 1960’lı yıllarda devlet eliyle Türkleri nasıl katlettiği ve körkuyulara attığı yönündeki itiraflar peşpeşe geliyor.

Rum Politis gazetesi, üst makamlarından, “Temizleyin” emri alan Rum polisinin, Kıbrıslı Türklere yardım eden İngiliz Binbaşı Ted Macey ile şoförü onbaşı Leonard Platt’ı da öldürüp kuyuya attığını yazdı. Büyük bir cesaret örneği göstererek bu cinayetleri yayınlayan Rum Politis gazetesi, “Kıbrıs: Cezalandırılmamış suçlar” başlıklı yazı dizisinde kör kuyulara sadece Kıbrıslı Türklerin değil, Türklere yardım eden yabancıların da atıldığını belirtti.

İSTİHBARAT SUBAYI
1964’te BM Barış Gücü’ne atanan İngiliz Binbaşı Ted Macey en son 7 Haziran 1964’te Mehmetçik köyünde görüldü. Şoförü onbaşı Leonard Platt’la köyden ayrılan binbaşıdan bir daha haber alınamadı. Rum yönetimi, Macey’i Türklere silah vermekle suçluyordu. Üst makamlarından, ‘öldürün talimatı’ alan bir Rum polis, bir grup EOKA militanıyla Macey ve şoförünü öldürdü. 1972’de BM Barış Gücü, Agios Theodoros sahilinde bir kuyuda bulunan iki cesedin İngiliz askerlere ait olabileceğini rapor etti.

 

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Son 24 saatte ne oldu? (08.08.2018-2)

Yorumları Göster
Yorumları Gizle