GeriDünya İngiliz belediyelerin paraları batan İzlanda'da
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İngiliz belediyelerin paraları batan İzlanda'da

Paralarını İzlanda;nın iki büyük bankası olan Landsbanki ve Kaupthing;de tutan sayıları onlarla ifade edilen İngiliz belediyesinin büyük kayıplarla karşı karşıya kaldıkları bildirildi.

Sadece Kent Belediyesinin Landsbanki;de 50 milyon sterlin parası bulunduğu belirtilirken, Maliye Bakanı Alastair Darling;in de İzlanda Bankaları;ndaki özel hesaplara garanti verirken, belediyeler ve benzeri kurumlara ait hesaplar konusunda yorum yapmadığına dikkat çekildi.

Londra;nın merkezinde, Parlamento;nun bulunduğu Westminister Belediyesi de İzlanda bankalarında 17 milyon sterlinlik bir mevduata sahip olduklarını duyurdu.
Londra;daki Havering belediyesi 12,5 milyon sterlin, Sutton belediyesi 5,5 milyon sterlin ve Ipswich belediyesi de benzeri bir meblağın İzlanda bankalarında bulunduğunu açıklarken, sadece Londra belediyelerinin söz konusu ülkedeki bankalarda yatan parasının 200 milyon sterlin civarında bulunduğu tahmin edildi.

İngiltere Belediyeler Birliği de durumu değerlendirirken, İzlanda bankalarının iflası sonucunda hiçbir belediyenin bugünden yarına güç duruma düşmesinin beklenmediğini bildirdi.

Birlik açıklamasında, hükümete de, belediyelere ait İzlanda bankalarında bulunan mevduatın da garanti altına alınması çağrısı yapıldı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle