GeriDünya İngiliz basını: ABD ortak düşman IŞİD'e karşı Esad'la işbirliği yapıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  69
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İngiliz basını: ABD ortak düşman IŞİD'e karşı Esad'la işbirliği yapıyor

İngiliz basını: ABD ortak düşman IŞİD'e karşı Esad'la işbirliği yapıyor
refid:27061247 ilişkili resim dosyası

ABD'nin, bugüne kadar devirmeye çalıştığı Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’la, Irak ve Şam İslam Devleti’ne (IŞİD) karşı işbirliği yaptığı iddia edildi.

ABD’li yetkililer, daha önce “IŞİD’e karşı Esad’la işbirliği yapacak mısınız?” sorularına olumsuz yanıt verse de, İngiliz The Independent gazetesinin deneyimli Ortadoğu yazarı Patrick Cockburn’e konuşan bir kaynağa göre, ABD bir süredir, cihatçı liderlerinin konumlarına dair istihbaratı Alman istihbarat servisi BND üzerinden Şam’a iletiyor. Haberde, bu sayede Suriye ordusunun son zamanlarda IŞİD’e ciddi darbeler vurabildiği öne sürüldü.

Suriye ordusu Çarşamba günü Rakka’daki IŞİD hedeflerini vurmuş, aralarında bölge emiri ve sözcüsünün de bulunduğu 150 kadar militanın öldürüldüğü öne sürülmüştü. Bugün de Rus ITAR-TASS ajansı, Suriye uçaklarının, Halep’teki bir IŞİD karargâhını yerle bir ettiğini bildirdi.

ALMAN İSTİHBARATI YALANLADI
Independent gazetesindeki haber BND tarafından yalanlandı. Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre, BND 'den bir sözcü DPA'ya yaptığı açıklamada, "Söz konusu haberler her türlü dayanaktan yoksun ve yanlış" dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle