GeriDünya İngiliz Bakan Türkiye’den dönüşte uçakta doktorluk yaptı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  11
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İngiliz Bakan Türkiye’den dönüşte uçakta doktorluk yaptı

İngiliz Bakan Türkiye’den dönüşte uçakta doktorluk yaptı
refid:16856432 ilişkili resim dosyası

İngiltere Savunma Bakanı Liam Fox, Türkiye ziyaretinin ardından Londra'ya dönerken uçakta yaşanan bir acil duruma müdahale etmek zorunda kaldı. Aynı zamanda diplomalı bir doktor olan Fox’un hamile bir kadına yaptığı bu müdahale İngiliz basınında günün konusu oldu.

BBC'nin haberine göre, bu hafta başında Türkiye’ye gelen ve Ankara’da Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’le görüşen İngiltere Savunma Bakanı Liam Fox’u İstanbul'dan Londra'ya dönüşte uçakta bir sürpriz bekliyordu.

 

Gecenin bir yarısı uçuş normal seyrinde devam ederken, kaptan pilotun “Yolcularımız arasında doktor var mı?” çağrısına yanıt veren Bakan Fox, hemen duruma müdahale etti.

 

Siyasi kariyerinin yanı sıra tıp eğitimi alan ve yıllarca bu alanda görev yapan Fox, hamile kadının yanından uçak inene kadar bir dakika bile ayrılmadı. Uçağın piste inişiyle kadını sağlık görevlilerine teslim eden Fox’un sözcüsü, Bakan’ın son dört yıl içinde üçüncü kez böyle bir müdahalede bulunmak zorunda kaldığını belirtti.

 

BBC’ye konuşan sözcü, “Elbette eski bir doktor olarak böyle durumlarda müdahale etmeye kendini zorunlu hissediyor. Bütün doktorlar aynı şeyi yapardı” dedi.

 

Öte yandan kimliği açıklanmayan kadının kendisine müdahale eden doktorun bir bakan olup olmadığını bilmediği ifade edildi.

 

Geçmişte İngiltere ordusunda sivil sağlık subayı olarak görev yapan Fox, Kraliyet Pratisyen Hekimler Koleji üyesi.

 

Türkiye ziyareti sırasında Gönül’le görüşen Fox, Türkiye'nin İngiltere'nin dostu, ortağı ve müttefiki olduğunu belirten barış temelinde oluşturulacak ortak bir gelecek için işbirliği çağrısı yapmıştı.

 

Fox, “Çok güçlü bir dostluğumuz var. Ortak bir tarihimiz var. Bundan daha önemli olarak ortak çıkarlarımız var. Bu ortak çıkarlarımız da daha güçlü bir ortaklık için bize sağlam bir temel teşkil ediyor. Afganistan'da birlikte çalışıyoruz. Türkiye'nin ittifaka sağladığı destekten dolayı teşekkür ediyoruz. Kabil'deki kuvvetlerinden son derece memnunuz. Eğer tüm NATO müttefikleri aynı bağlılığı gösterirse yalnızca acil güvenlik açısından değil, Afgan kuvvetlerinin eğitimi konusunda da bu hassasiyet gösterilirse çok daha olumlu bir noktaya gideceğiz diye düşünüyorum” demişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle