GeriDünya İncirlik’te asker ailesi sivil ABD’li kalmadı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  30
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İncirlik’te asker ailesi sivil ABD’li kalmadı

İncirlik’te asker ailesi sivil ABD’li kalmadı

Pentagon'un Adana, İzmir ve Muğla'daki üslerde çalışan ABD'li personelin ailelerinin ülkeden ayrılması emrini vermesinin ardından Adana İncirlik Üssü'nde tahliye yapıldı. Ailelerin tamamı İncirlik’ten ayrıldı.  

IŞİD’e karşı gerçekleştirilen operasyonlarda koalisyon güçlerinin kullandığı Adana’nın İncirlik Üssü’ndeki ABD’li personelin ailelerinin tamamı kentten ayrıldı.

Dün gerçekleştirilen son tahliye işlemiyle birlikte, Eylül 2015’ten bugüne kadar İncirlik’te bulunan yaklaşık bin kadın ve çocuk ülkelerine dönmüş oldu.

Washington Yönetimi geçtiğimiz yıl eylül ayında yayınladığı Türkiye’de görev yapan personel ailelerinin güvenlik gerekçesiyle ülkeden gönüllü tahliye edilmesi kararını, 29 Mart 2016’dan itibaren kesin tahliye emrine çevirdi.

Bu çerçevede İzmir ve Muğla’nın yanı sıra Adana’daki Türk- ABD ortak savunma tesisi olan İncirlik Hava Üssü’ndeki ABD’nin 39’uncu Taktik Grup Komutanlığı ve Adana Konsolosluğu’ndaki personelin eş ve çocuklarının tahliyesine başlandı.

"BİZİM İÇİN ZOR BİR SÜREÇ"

Hafta sonu gerçekleştirilen tahliye kapsamında 670 kadın ve çocuk Almanya’ya götürüldü. Eylül 2015’te ailelerin ve sivillerin gönüllü olarak üsten ayrılabileceği talimatının ardından İncirlik’ten ayrılan ABD’li sivil sayısı 1000’e ulaştı. Böylece İncirlik’te tek bir ABD’li aile yakını sivil vatandaş kalmadı.

39’uncu Taktik Grup Komutanlığı’nın resmi sitesinde gelişmeleri değerlendiren 39. Hava Kanat Komutanı Albay John Walker, tahliye işlemlerinin zor bir süreç olduğunu belirterek, "Ailelerimiz, bizler için çok önemli. Bizim, savaşa devam edebilmemiz için onların geride durması gerek. Bu tahliye işlemlerini zahmetsiz yapmak için elimizden geleni yapıyoruz" dedi.

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle